Paste in Thassos

Vacanta mea/ impresii de vacanta

Paste in Thassos

Mesaj necititde Ade » Sâm Mar 15, 2014 9:41 pm

Cum spuneam si la intalnire, sunt curioasa cum e Pastele in Thassos. Fiind tara ortodoxa chiar mi-ar placea sa petrec un Paste acolo. Asa ca va rog pe cei ce ati fost in aceasta perioada acolo sa ne impartasiti amintiri si poze! Merciiiii! :thumbup:
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Paste in Thassos

Mesaj necititde demential » Sâm Mar 15, 2014 10:06 pm

si daca nu a mai facut cineva pana acum Pastele acolo, sunt sigur ca anul asta o sa ne povesteasca in amanunt damblagiu :) umbla vorba prin târg ca el merge anul asta :D
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Paste in Thassos

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Mar 15, 2014 10:08 pm

demential scrie:si daca nu a mai facut cineva pana acum Pastele acolo, sunt sigur ca anul asta o sa ne povesteasca in amanunt damblagiu :) umbla vorba prin târg ca el merge anul asta :D


A mai fost de doua ori de paste acolo si de doua 1 mai. Stiu sigur asta
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Paste in Thassos

Mesaj necititde Ade » Sâm Mar 15, 2014 10:11 pm

damblagiu scrie:
demential scrie:si daca nu a mai facut cineva pana acum Pastele acolo, sunt sigur ca anul asta o sa ne povesteasca in amanunt damblagiu :) umbla vorba prin târg ca el merge anul asta :D


A mai fost de doua ori de paste acolo si de doua 1 mai. Stiu sigur asta

Asteptam detalii despre cele 4 ocazii :clap:
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Paste in Thassos

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Mar 15, 2014 10:37 pm

Ade_cabb scrie:Asteptam detalii despre cele 4 ocazii :clap:


Daca sunteti f. credinciosi o sa aveti un soc acolo ca popa face slujba si asistenta vb fara nici o retinere. La 12 noaptea cand se ia lumina incep sa arunce pocnitori pe la picioarele fetelor si ele tipa de placere sau de spaima, nu am descoperit inca. Asta o prima impresie. Aaaaaaa.!!!! Sa nu va duceti decat cu oua vopsite rosu acolo caci altfel rad de voi. O sa mai povestesc .
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Paste in Thassos

Mesaj necititde Ade » Sâm Mar 15, 2014 11:05 pm

damblagiu scrie:
Daca sunteti f. credinciosi o sa aveti un soc acolo ca popa face slujba si asistenta vb fara nici o retinere. La 12 noaptea cand se ia lumina incep sa arunce pocnitori pe la picioarele fetelor si ele tipa de placere sau de spaima, nu am descoperit inca .

La asta nu ma asteptam :wtf:
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Paste in Thassos

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Mar 15, 2014 11:10 pm

Ade_cabb scrie:La asta nu ma asteptam :wtf:


Stiu. La ce te asteptai tu numai la Athos se intampla, dar acolo nu au acces femeile. Nu-i trag in ispita sa arunce cu pocnitori la picioarele lor.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Paste in Thassos

Mesaj necititde damblagiu » Mie Mar 19, 2014 9:59 am

Imi pare rau, dar pozele facute de paste acolo au fost toate pe un cd care nu mai poate fi citit. O sa ma straduiesc sa mai salvez ceva daca mai pot. In orice caz va astept cu intrebari. Bafta
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Paste in Thassos

Mesaj necititde Ade » Mie Mar 19, 2014 1:33 pm

damblagiu scrie:Imi pare rau, dar pozele facute de paste acolo au fost toate pe un cd care nu mai poate fi citit. O sa ma straduiesc sa mai salvez ceva daca mai pot. In orice caz va astept cu intrebari. Bafta

Pacat de poze!
Cum e vremea de 1 mai de exemplu? Intra cineva in apa?
Cum arata insula? E animatie, terase deschise? :crazy:
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Paste in Thassos

Mesaj necititde damblagiu » Mie Mar 19, 2014 8:26 pm

Ade scrie:Cum e vremea de 1 mai de exemplu? Intra cineva in apa?
Cum arata insula? E animatie, terase deschise? :crazy:


Daca nu esti prea friguros poti intra in apa. De fiecare data am facut macar o baie si partea bărbătească si partea femeiasca a familiei. Insula este animata de turisti in majoritate covarsitoare din grecii de pe continent. Oricum nu e asa ca vara. Sunt terase deschise suficiente. De fapt atunci incepe sezonul, mai ales daca pastele cade la sfarsit de aprilie.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Paste in Thassos

Mesaj necititde Maria » Joi Mar 20, 2014 12:19 pm

Mie imi place foarte mult de Paste in Thassos.
Toate terasele si hotelurile sunt proaspăt vopsite si cu flori abia plantate. Da, oua se vopsesc dar doar roșii.

Aaa, sa va povestesc ceva despre lumânările cu care se duc copiii la biserica de înviere.
Nasul/nasa de botez trebuie sa cumpere finului de paste un cadou (pantofi jucarii, in functie si de varsta copilului), iar cadoul asta trebuie musai sa aibe si "lambada" - lumanarea cu care copilul o sa se duca sa ia lumina. Lumanarea este una mai mare - vreo 25-30 cm, colorata si impodobita cu panglici si diferite "atarnatsele" - gargaritse, stelutse, flori.

Se face multa curatenie prin case in saptamana mare ca si pe la noi. Nu se face drob si nici pasca, sa va luati de acasa. Fac ciorba de organe de miel (cam ce punem noi in drob de fapt) - mie nu imi place, dar sunt multi fani. Se mai fac si "kokoretsi' - pe scurt matse fripte, pe lung...pe o tsepusa destul de mare se infig organe de miel si se "imbraca" in matse...si iese o rulada zemoasa in interior si crocanta pe exterior de leshini mâncând (ca sa ma exprim academic :))) ).

Am inteles ca e foarte frumoasa invierea la Manastirea Arhanghelului Mihail, dar spre rusinea mea nu am fost - pentru ca am auzit ca este si foarte aglomerat.

Cu baia in mare de Paste sau de 1 Mai, eu o tot tin pe ideea mea: depinde cat si ce ai baut inainte. Oricum, temperatura nu are cum sa fie la fel de la un an la altul.
Daca mai imi aduc aminte si altceva, va mai scriu :mrgreen:
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Paste in Thassos

Mesaj necititde Maria » Vin Mar 21, 2014 9:18 pm

Sa continuam romanul zic...
In a 3-a zi de Paste, marti adica, la Kalivia ("satelitul" Limenariei ) se tine o sarbatoare. Se numeste "Ia Vrex April Mu" adica un fel de "Ploua mai Aprilie". Vine primarul si spune 3 vorbe, pe urma vin copiii satului in costume traditionale si danseaza, daca sunt invitati dansatori din alte insule se "exprima" si ei si pe urma danseaza astia mai mari - vezi poza.
Asaaa, si la inceput se face o hora mare unde danseaza multi si in cap de hora e o fata care se roaga de Aprilie sa ploua.
Si pt ca s-au obosit prea mult de la dans, pe urma merg pe la cârciumi, unde se pun mese in strada, scena tot in strada se dansează si se sparg farfurii si sticle, care mai pline, care mai goale.
Si ca tot vorbim de spart...sa va povestesc si despre primul meu contact cu spargatorii de diverse.
Acu' 100 de ani, eram si eu ca tot omul, turista in Thassos. Si venisem din croaziera, unde ne leganase, ne plouase si ne-a mai si adapat capitanul cu oarece vin. Si uite asa, in starea pe care v-o puteti imagina conform celor mai de sus plus arsa de soare, se ducea Maria mea spre hotel. Si la taverna pe langa care treceam, vad un grec (adapat si el destul de bine) care ia o masa si o arunca in strada. Am crezut ca e scandal si nu stiam pe unde sa ocolesc. Pe urma mai vad si o grecoaica cu vreo 4 sticle de bere si dadea cu ele de mama focului de piatra aia cubica de pe pietonalul din Limenaria. Pe urma apare (aveam sa aflu mai tarziu) ginerica, incepe sa dansese si au trecut pe spart de farfurii!
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Paste in Thassos

Mesaj necititde Maria » Mar Apr 22, 2014 10:15 pm

Si pentru ca va vorbeam mai sus de Ia Vrex, mi-am facut si cont pe youtube ca sa va pun un filmulet cu copiii de la liceul din Limenaria care au dansat anul asta Karsilamas cu paharele - un dans care vine de prin Asia Mica:
http://www.youtube.com/watch?v=j-18TIob96U&
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Paste in Thassos

Mesaj necititde Maria » Mar Apr 22, 2014 10:32 pm

Am promis cuiva ca scriu cum a fost Pastele in Thassos: cu mancare multa, cu tsipuro si cu vin :)
Am fost la inviere, s-a dat lumina, s-au ciocnit oua, s-au pupat intre ei, au fost artificii - din fericire nu ca cele din San Torini. Cu lumina se vine acasa si se face o cruce cu flacara de la lumanare, cat sa lase o cruce deasupra usii de la intrare. Pe urma ori pe acasa ori pe la taverne se mananca Maghiritsa supa din organe de ied - cam ce punem noi in drob, dar si niste mate. Gospodinele sunt mai "iertate" decat la noi de gateli. Ele fac maghiritsa, biscuiti de casa si cam atat. De felul principal se ocupa barbatii. Alaltaieri din Limenaria si pana in Kalivia nu s-a putut merge cu geamurile de la masina deschise :)) - pe la toate casele era cate un ied in tseapa. Unde barbatul casei nu a fost vrednic de invartit la ied, acesta s-a facut umplut la cuptor. Se caleste o ceapa, se pune carne tocata de vita, cascavaluri si smantana dulce si se umple iedul care se lasa la cuptor toata noaptea la foc mic. La pranz se sufleca manecile si se arunca mesenii in tava.
Dupa amiaza te mai duci intr-o vizita si seara la baruri - BUM BUM.
A doua zi o iei de la capat (no spa intre timp) si astazi a fost sarbatoarea sateasca de care v-am scris mai sus.
Din pacate nu prea am fost vrednica de fotografii, dar am promisiuni ca voi primi de la altii care au facut. Cand le primesc, le postez.

Hristos a inviat. Va pup si va astept in Thassos :-*
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Paste in Thassos

Mesaj necititde Maria » Mie Apr 23, 2014 10:28 am

Si poze de la inviere. Repet, nu sunt ale mele, dar le postez cu aprobarea autorului. Nu de alta, dar iar venea "recunoscatorul de balcoane" si spunea din ce casa e facuta poza :P
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Următorul

Înapoi la Insula Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori