Intreabă aici şi îţi răspundem (fără cazare) 2014-2016

Vacanta mea/ impresii de vacanta

Re: Intreabă aici şi îţi răspundem (fără cazare)

Mesaj necititde valiman » Joi Aug 11, 2016 9:41 am

Buna dimineata.
Nu este absolut nicio problema.
valiman

Has thanked: 374 times
Been thanked: 194 times

Mesaj necititde andreea31 » Joi Aug 11, 2016 10:59 am

Maria scrie:Parca mai intrebase cineva, cred ca e o eroare. Aseara pe la 22.00-23.00 se circula normal.

Multumesc! :)
andreea31

Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Mesaj necititde rotterro » Vin Aug 19, 2016 7:29 pm

Salutare,

Am si eu o problema cu masina, mai exact masina nu mai trage, posibil sa se fi infundat EGR-ul, ( Golf 5 )
Imi poate cineva recomanda un Service bun? Eu sunt cazat in Skala Potamias, din cate am inteles aici nu exista nici un service , doar in Port.

Va multumesc
rotterro

Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time

Mesaj necititde Maria » Vin Aug 19, 2016 8:13 pm

rotterro scrie:Salutare,

Am si eu o problema cu masina, mai exact masina nu mai trage, posibil sa se fi infundat EGR-ul, ( Golf 5 )
Imi poate cineva recomanda un Service bun? Eu sunt cazat in Skala Potamias, din cate am inteles aici nu exista nici un service , doar in Port.

Va multumesc

Te pot ajuta cei de la benzinaria BP din Potamia
Maria
Consilier

Has thanked: 14020 times
Been thanked: 8568 times

Mesaj necititde demential » Sâm Aug 20, 2016 6:08 pm

rotterro scrie:Salutare,

Va multumesc

mai sunt 2 service-uri bune :
1) in Prinos, la iesirea spre Skala Maries pe dreapta, scrie "Bosch" parca.
2) intre Limenaria si Kalivia, a doua benzinarie pe dreapta.
demential
Admin

Has thanked: 19650 times
Been thanked: 16571 times

cost sejur Thassos

Mesaj necititde yuliansch » Lun Aug 22, 2016 7:54 am

Buna.In primul rand as dori sa-mi cer scuze daca acest subiect a mai fost discutat , dar vara viitoare am vrea sa mergem pe insula si, fiind prima data in Grecia , am vrea sa aflam cat mai multe detalii, pentru a face un "buget" ( 2 adulti + 1 copil =11 ani):
-care este cel mai bun/scurt traseu pana acolo?
-ce zona ne recomandati ( o sa mergem cu masina si o sa vizitam insula, dar vrem o zona cu nisip , linistita, cu taverne, etc)
- cat costa cazarea (cat mai simplu, mai aproape de plaja, eventual cu mic dejun).
-cat costa un pranz ?
-alte preturi: sezlonguri, parcare, etc
Multumim.
yuliansch

Has thanked: 1 time
Been thanked: 41 times

Re: cost sejur Thassos

Mesaj necititde demential » Lun Aug 22, 2016 8:31 am

yuliansch scrie:Buna.In primul rand as dori sa-mi cer scuze daca acest subiect a mai fost discutat , dar vara viitoare am vrea sa mergem pe insula si, fiind prima data in Grecia , am vrea sa aflam cat mai multe detalii, pentru a face un "buget" ( 2 adulti + 1 copil =11 ani):
-care este cel mai bun/scurt traseu pana acolo?
-ce zona ne recomandati ( o sa mergem cu masina si o sa vizitam insula, dar vrem o zona cu nisip , linistita, cu taverne, etc)
- cat costa cazarea (cat mai simplu, mai aproape de plaja, eventual cu mic dejun).
-cat costa un pranz ?
-alte preturi: sezlonguri, parcare, etc
Multumim.

Buna si bine ai venit pe forum!
La prima vedere, un buget ar fi in jur de 1000 euro, +-.
Traseu, aici : viewtopic.php?f=4&t=890 .
Zona recomandata : oricare. Depinde ce vreti - mai animate sau mai linistite. Despre localitati gasesti detalii aici : viewforum.php?f=40 .
Cazarea costa de la 20 euro la 100+ euro/noapte. Poti solicita oferte de pret cazarilor recomandate de ForumThassos.RO, pe care le gasesti aici : viewforum.php?f=78
Un fel de mancare costa 5-13 euro. Prin urmare un pranz va poate costa intre 15 si 40 euro aproximativ, depinde ce comandati. Despre taverne gasesti detalii aici : viewforum.php?f=57 .
Despre sezlonguri ... gasesti aici viewforum.php?f=39.
Spor la lecturat, pana vara viitoare :)
demential
Admin

Has thanked: 19650 times
Been thanked: 16571 times

Mesaj necititde andreea31 » Lun Aug 22, 2016 12:35 pm

Hello!
Am auzit ca in thassos ca sa poti inchiria o masina trebuie sa ai minimum 3 ani de permis de conducere. Este adevarat? In caz ca da, la atv-uri este aceeasi conditie?
Multumesc! :)
andreea31

Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: cost sejur Thassos

Mesaj necititde yuliansch » Lun Aug 22, 2016 12:57 pm

multumesc ;)
yuliansch

Has thanked: 1 time
Been thanked: 41 times

Mesaj necititde bogdanel31 » Sâm Aug 27, 2016 11:17 am

Buna ziua,
Pe 30 august voi pleca in Thassos, mai exact Skala Panagia si am cateva intrebari:
1. Mancare vom manca in majoritatea timpului la acea Vila unde ne preparam noi, insa gasim pe acolo carne/mezeluri sunt ceva magazine, daca da preturile sunt mari?
2. As avea nevoie de internet macar 1 ora pe zi cand suntem la vila si daca wifi-ul din vila functioneaza greoi cum am citit pe internet ca este in general in Thassos ce alternative as avea sa am un internet bun?
3. Suntem 3 familii, toti avem abonament la Orange acolo, cum as putea sa fac/ ce trebuie activat ca in caz ca am nevoie sa sun una din familii acolo sa o pot suna si cum aflu care sunt costurile?
Cam astea ar fi pentru moment, daca imi mai amintesc ceva revin cu un reply.
bogdanel31

Been thanked: 8 times

Mesaj necititde Maria » Sâm Aug 27, 2016 11:27 am

Buna, Bogdanel. In Skala Panagia (Golden Beach) nu exista carmangerie. Doar in Panagia - sus in sat, sau in Skala Potamia). Sunt 2 mini marketuri in Golden Beach - chiar mini, si desi poate parea ciudat, ambele se numesc Anna. Mezelurile in general sunt scumpe si proaste. Putin mai bune sunt cele de la Sary.
Eu nu am gasit inca alternative pentru un internet bun in Thassos. Poate ai noroc si cel de la cazare o sa fie decent.
Cum adica "avem abonament la Orange acolo"? In Grecia nu e orange. Pentru tarifele de roaming, doar la Orange Romania poti afla.
Vacanta frumoasa!
Maria
Consilier

Mesaj necititde bogdanel31 » Sâm Aug 27, 2016 11:55 am

Ok, am insa o intrebare: cat de rau functiona internetul? Ma refer la cele pe care l-ati testat dvs. Ar fi o idee sa imi iau o cartela prepay de acolo?
bogdanel31

Mesaj necititde Maria » Sâm Aug 27, 2016 12:06 pm

bogdanel31 scrie:Ok, am insa o intrebare: cat de rau functiona internetul? Ma refer la cele pe care l-ati testat dvs. Ar fi o idee sa imi iau o cartela prepay de acolo?

Eu m-am invatat cu el asa. Depinde ce ai de facut pe net. Sa verifici fb, sau sa incarci/descarci fisiere. Internatul aici e destul de scump. Si mai costa si cartela, nu cred ca se merita. Scrisese alexd pe undeva tarifele.
Maria
Consilier

Mesaj necititde bogdanel31 » Sâm Aug 27, 2016 12:13 pm

Ok, am sa vad ce si cum poate o sa iau o cartela macar cu un 1gb, am nevoie de facebook, mailuri cu niste documente si un joc online pentru baiat.
bogdanel31

Mesaj necititde April » Dum Aug 28, 2016 10:37 am

bogdanel31 scrie:Ok, am sa vad ce si cum poate o sa iau o cartela macar cu un 1gb, am nevoie de facebook, mailuri cu niste documente si un joc online pentru baiat.

Aici: viewtopic.php?p=52648#p52648 informatiile de la Alexd
April
Admin

Has thanked: 20873 times
Been thanked: 21423 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Insula Thassos