Intreabă aici şi îţi răspundem (fără cazare) 2019

Vacanta mea/ impresii de vacanta

Re: Intreabă aici şi îţi răspundem (fără cazare) 2019

Mesaj necititde Malex » Joi Iun 13, 2019 9:29 am

eduardfmt scrie:Salut, ma ajutați cu o informație?
Prietenul meu merge în Thassos cu mașina altcuiva..
Trebuie procura ceva? Se leagă la vama de asta băieții?


Conform legislatiei UE, nu se solicita documentele legate de dreptul de proprietate asupra mijlocului de transport, deci raspunsul este nu, nu ii trebuie....dar, daca masina este in leasing, uneori poate sa-i ceara imputernicire pentru iesirea din tara.

Si ca sa existe si dovada: https://www.politiadefrontiera.ro/ro/ma ... pIdhBhvBlA
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Intreabă aici şi îţi răspundem (fără cazare) 2019

Mesaj necititde Gabi Miron » Mie Iun 19, 2019 10:57 am

Salut! Ma poate ajuta cineva cu un traseu Iasi-Thassos?

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
Gabi Miron
 
Mesaje: 12
Membru din: Lun Apr 15, 2019 4:35 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Intreabă aici şi îţi răspundem (fără cazare) 2019

Mesaj necititde headphones » Mie Iun 19, 2019 12:43 pm

Traseul tau preferat pana la Bucuresti (ori pe Roman-Bacau, ori pe Vaslui-Barlad), apoi iti alegi unul din traseele de aici prin Makaza. viewtopic.php?f=4&t=1429

Personal am fost anul trecut pe Taseul 1, cu dreapta la Grukovo, prin Stara Zagora. Aunl acesta cred ca o sa aleg Traseul 3, unde o sa o tin drept inainte la Grukovo, cu trecere prin Nova Zagora sa merg putin is pe autostrada.

De tinut cont:
  • La Grukovo ia-o prin oras, este drumul foarte bun si nu este aglomerat.
  • Atentie in satele Konush si Kozlets, daca treci nopatea prin ele. Sunt treceri de pietoni inaltate cu asfalt, si te poate arunca bine daca treci cu viteza.
  • Fa plinul la una din benzinariile din Kardzali, este mult mai ieftin carburantul in Bulgaria decat in Grecia.
headphones
 
Mesaje: 36
Membru din: Sâm Mai 19, 2018 1:53 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 91 times

Re: Intreabă aici şi îţi răspundem (fără cazare) 2019

Mesaj necititde Oblivio » Joi Iun 20, 2019 1:33 am

Salut! Ma poate ajuta cineva cu un traseu Cluj-Napoca Thasos cu escală la Sofia pentru dormit?
Oblivio
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Iun 20, 2019 1:04 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times

Re: Intreabă aici şi îţi răspundem (fără cazare) 2019

Mesaj necititde April » Joi Iun 20, 2019 10:26 am

Oblivio scrie:Salut! Ma poate ajuta cineva cu un traseu Cluj-Napoca Thasos cu escală la Sofia pentru dormit?

Intreaba in zona aceasta: viewforum.php?f=4
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Intreabă aici şi îţi răspundem (fără cazare) 2019

Mesaj necititde Gabi Miron » Joi Iul 11, 2019 11:40 am

Gabi Miron scrie:Da, trebuie procura.
Am avut un Fiat si era pe numele mamei mele. Nu m-a lasat sa trec vama fara procura sau daca este proprietarul cu tine este ok

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
Gabi Miron
 
Mesaje: 12
Membru din: Lun Apr 15, 2019 4:35 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Intreabă aici şi îţi răspundem (fără cazare) 2019

Mesaj necititde teo » Joi Iul 11, 2019 12:28 pm

Gabi Miron scrie:
Gabi Miron scrie:Da, trebuie procura.
Am avut un Fiat si era pe numele mamei mele. Nu m-a lasat sa trec vama fara procura sau daca este proprietarul cu tine este ok

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk


Ți-a explicat Malex
Malex scrie:Conform legislatiei UE, nu se solicita documentele legate de dreptul de proprietate asupra mijlocului de transport, deci raspunsul este nu, nu ii trebuie....dar, daca masina este in leasing, uneori poate sa-i ceara imputernicire pentru iesirea din tara.

Si ca sa existe si dovada: https://www.politiadefrontiera.ro/ro/ma ... pIdhBhvBlA


Dacă nu-l crezi pe Malex atunci caută și citește despre "Drepturile la libera circulație în UE"
Sorry, deci nu cred că procura ar fi fost motivul.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Intreabă aici şi îţi răspundem (fără cazare) 2019

Mesaj necititde headphones » Joi Iul 11, 2019 3:38 pm

Nu trebuie procura. Pana si in Republica Moldova se intra fara procura fara ca masina sa fie pe numele tau. In UE chiar nu sunt probleme.
headphones
 
Mesaje: 36
Membru din: Sâm Mai 19, 2018 1:53 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 91 times

Re: Intreabă aici şi îţi răspundem (fără cazare) 2019

Mesaj necititde sad » Lun Iul 15, 2019 3:14 pm

Eu am masina in leasing si am 3 concedii in Thassos in ultimii 3 ani (1 concediu/an) niciodata nu mi-a cerut nimeni vreo procura - si scrie mare pe talon ca e LEASING. Cu toate astea, unde si eu stiam de linkul de mai sus in care se spune clar ca nu mai ai nevoie de procura, cei de la firma de leasing tin mortis sa stie cand ies din tara si sa imi dea procura. Nu cere de mancare, o fac de pe o zi pe alta, primesc o foaie A4 si o pun frumos in torpedou just in case - dar nu mi-a fost ceruta pana acum.
Edit ulterior : daca stau sa ma gandesc bine nu mi-au cerut niciodata talonul masinii, dau doar cele 2 buletine si pasaportul copilului. Si aparent e suficienta expresia fetei care spune ca nu fur masini si copii :)
sad
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Mar 10, 2016 1:40 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 102 times

Re: Intreabă aici şi îţi răspundem (fără cazare) 2019

Mesaj necititde damblagiu » Lun Iul 15, 2019 3:46 pm

sad scrie:Edit ulterior : daca stau sa ma gandesc bine nu mi-au cerut niciodata talonul masinii, dau doar cele 2 buletine si pasaportul copilului. Si aparent e suficienta expresia fetei care spune ca nu fur masini si copii :)


Ai dreptate. Contează să te ajute si fața
In mulții ani de traversat bulgaria o singură dată, intr o noapte, un polițist bulgar mi a cerut si procura respectivă. Cred că atunci nu m a ajutat fața.
Asa cum spui, nu cere de mâncare. Încearcă să vb cu cei de la leasing sa i convingi sa ti dea procura pe 6 luni macar dacă nu vor sa ti dea pe un an. Baftă.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Intreabă aici şi îţi răspundem (fără cazare) 2019

Mesaj necititde mjustin » Mie Iul 17, 2019 10:52 am

headphones scrie:Nu trebuie procura. Pana si in Republica Moldova se intra fara procura fara ca masina sa fie pe numele tau. In UE chiar nu sunt probleme.

NU este o regula!
Treceam frecvent sa alimentez de la ei si functie de personalul din tura(vama din MD), cereau sau nu procura daca in certificat aparea alt nume.
Avatar utilizator
mjustin
 
Mesaje: 63
Membru din: Mie Aug 13, 2014 8:11 am
Localitate: Galati
Has thanked: 251 times
Been thanked: 161 times

Re: Intreabă aici şi îţi răspundem (fără cazare) 2019

Mesaj necititde sad » Mie Iul 17, 2019 3:46 pm

damblagiu scrie:
sad scrie:Edit ulterior : daca stau sa ma gandesc bine nu mi-au cerut niciodata talonul masinii, dau doar cele 2 buletine si pasaportul copilului. Si aparent e suficienta expresia fetei care spune ca nu fur masini si copii :)


Ai dreptate. Contează să te ajute si fața
In mulții ani de traversat bulgaria o singură dată, intr o noapte, un polițist bulgar mi a cerut si procura respectivă. Cred că atunci nu m a ajutat fața.
Asa cum spui, nu cere de mâncare. Încearcă să vb cu cei de la leasing sa i convingi sa ti dea procura pe 6 luni macar dacă nu vor sa ti dea pe un an. Baftă.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk


Nu cred ca am cum, ca pe foaia respectiva imi scrie exact traseul (tarile tranzitate) si perioada. Cumva masina iese din tara 1 data pe an, "decat".
sad
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Mar 10, 2016 1:40 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 102 times

Re: Intreabă aici şi îţi răspundem (fără cazare) 2019

Mesaj necititde damblagiu » Mie Iul 17, 2019 3:58 pm

Dacă ieși o dată pe an nu are sens. Dacă ai ieșiri multiple merită să te zbati să faci una valabilă mai mult timp. Eu am obținut la un moment dat procura cu ieșiri în țările europene, valabilă de la 1 ianuarie pana la 31 decembrie.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Anterior

Înapoi la Insula Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori