Incendii în Thassos, 2016 – relatări LIVE

Vacanta mea/ impresii de vacanta

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde April » Sâm Sep 10, 2016 9:18 pm

Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9336
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31065 times
Been thanked: 28916 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde April » Sâm Sep 10, 2016 9:32 pm

Theologos
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9336
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31065 times
Been thanked: 28916 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde April » Sâm Sep 10, 2016 9:49 pm

"Intre Aliki si Potos am fost acum 30 min si este ars tot muntele pana in mare." Sursa: Stefan, https://www.facebook.com/forumthassos
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9336
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31065 times
Been thanked: 28916 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde April » Sâm Sep 10, 2016 9:52 pm

Theologos
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9336
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31065 times
Been thanked: 28916 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde Mas » Sâm Sep 10, 2016 10:03 pm

pa-pa vacanta...luni trebuia s-ajungem pe Thasos :(
Mas
 
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Sep 10, 2016 8:26 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 35 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde HHR » Sâm Sep 10, 2016 10:13 pm

A mai ramas ceva din insula ?
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde demential » Sâm Sep 10, 2016 10:14 pm

Din Rachoni pana in Kinira (pe partea de nord), da.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9332
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19847 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde tannu » Sâm Sep 10, 2016 10:27 pm

Am rugamintea sa nu mai speculati. Induceti lumea in eroare cu presupuneri si cu zvonuri neconfirmate. Daca aveti ceva concret, postati, altfel, mai bine nu.
Theologosul nu arde.
Potosul nu se afla in niciun pericol, momentan. Asa ca focul nu a ajuns la nici o casa de aici !
In Kazaviti ar fi ars cateva case si o taverna, dar aici nu am confirmare 100% !
Focul pe care il vedeti acum este directionat si mentinut pe creasta muntelui, de-a latul insulei, pentru a evita coborarea lui spre asezari. Se incearca mentinerea lui sus, in acelasi timp cu stingerea lui.

Si da, sunt in Potos. Este fum in aer, este si cenusa, dar e ok.
Multe se trec cu vederea, dar putine se uita
Avatar utilizator
tannu
 
Mesaje: 136
Membru din: Joi Iul 02, 2015 2:15 pm
Has thanked: 793 times
Been thanked: 431 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde GopyPri » Sâm Sep 10, 2016 10:31 pm

Buna!
A spus cineva ca a ajuns focul in Potos. Aveti o sursa de incredere?
Noi suntem cazati aici.....
GopyPri
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Sep 10, 2016 10:25 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde demential » Sâm Sep 10, 2016 10:34 pm

GopyPri scrie:Buna!
A spus cineva ca a ajuns focul in Potos. Aveti o sursa de incredere?
Noi suntem cazati aici.....

Sunteti cumva cazati la PRIMA casa din Potos, atunci cand cobori de la Theologos ? Daca da, atunci sa va uitati pe geam :)
Daca nu, aveti rabdare.
Ba nu, mai bine speranta ca nu o sa ajunga la voi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9332
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19847 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde demential » Sâm Sep 10, 2016 10:35 pm

tannu scrie:Am rugamintea sa nu mai speculati. Induceti lumea in eroare cu presupuneri si cu zvonuri neconfirmate. Daca aveti ceva concret, postati, altfel, mai bine nu.
Theologosul nu arde.
Potosul nu se afla in niciun pericol, momentan. Asa ca focul nu a ajuns la nici o casa de aici !
In Kazaviti ar fi ars cateva case si o taverna, dar aici nu am confirmare 100% !
Focul pe care il vedeti acum este directionat si mentinut pe creasta muntelui, de-a latul insulei, pentru a evita coborarea lui spre asezari. Se incearca mentinerea lui sus, in acelasi timp cu stingerea lui.

Si da, sunt in Potos. Este fum in aer, este si cenusa, dar e ok.

O simpla curiozitate.
DACA esti acum in Potos, de unde stii ca nu arde Theologos ?
In rest, multumim pentru informatii !
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9332
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19847 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde April » Sâm Sep 10, 2016 10:49 pm

GopyPri scrie:Buna!
A spus cineva ca a ajuns focul in Potos. Aveti o sursa de incredere?
Noi suntem cazati aici.....

Da, sursa este Maria. Mi-a zis ca a ajuns focul la ultima casa din Potos, pe drumul spre Theologos, o casa mai izolata.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9336
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31065 times
Been thanked: 28916 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde GopyPri » Sâm Sep 10, 2016 10:52 pm

demential scrie:
GopyPri scrie:Buna!
A spus cineva ca a ajuns focul in Potos. Aveti o sursa de incredere?
Noi suntem cazati aici.....

Sunteti cumva cazati la PRIMA casa din Potos, atunci cand cobori de la Theologos ? Daca da, atunci sa va uitati pe geam :)
Daca nu, aveti rabdare.
Ba nu, mai bine speranta ca nu o sa ajunga la voi.

Inteleg ca sunteti admin aici pe forum?
Daca da, nu inteleg cum puteti da un asemenea raspuns. Noi chiar suntem ingrijorati si am intrat pe forum ca sa ne informam, nu ca sa fim tinta glumelor dvs.
GopyPri
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Sep 10, 2016 10:25 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde tannu » Sâm Sep 10, 2016 10:59 pm

Stiu pt ca am fost pana aproape de jumatea drumului spre Theologos. Stiu pt ca la cca 1 km DUPA ce iesi din Potos drumul e blocat de politie. Stiu pentru ca sunt AICI si vad unde e focul.
Dar tu demential stii mai multe ? Esti aici, de incerci sa ma iei asa smechereste peste picior ?! Vezi-ti lungul nasului ca nu ne tragem de sireturi.
Vad cam multa lipsa de bun simt la unii

Tocmai a trecut forumthassos pe langa mine, dinspre Theologos. V-ati convins ca nu arde nici Theologos, nici Potos ?
Ultima oară modificat de tannu pe Sâm Sep 10, 2016 11:04 pm, modificat 1 dată în total.
Multe se trec cu vederea, dar putine se uita
Avatar utilizator
tannu
 
Mesaje: 136
Membru din: Joi Iul 02, 2015 2:15 pm
Has thanked: 793 times
Been thanked: 431 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde demential » Sâm Sep 10, 2016 11:00 pm

o relatare de la fata locului, pe www.facebook.com/forumthassos, pertinenta, as zice, si multumim pentru feedback :
"Buna seara, suntem cazati intre Limenaria si Potos, la resort Alexandra Beach Spa. In seara asta am mers sa vedem cu ochii nostri incendiile, intre Potos si Limenas, intre orele 4 pm si 8 pm. De mentionat faptul ca toate sunt sus in munti, dar vantul puternic le-a extins foarte mult, vegetatia fiind foarte uscata ( nu a plouat de cateva luni).La ora 8 pm situatia era urmatoarea: in Prinos si Skala Rachoni focurile s-au extins si au coborat ceva mai aproape de sate. Acolo ni s-a parut cel mai periculos, sincer...In Potos focul este inca relativ departe, sus in munti; astazi insa, in jurul pranzului, in Potos a fost extrardinar de mult fum si cenusa, aerul devenise irespirabil, batea foarte tare vantul. Acum vantul bate mult mai putin, dar din pacate, in lipsa drumurilor de acces, pompierii intervin cu greu. Pe timpul noptii nu se va putea opera cu nici unul din avioane sau elicoptere; noi am vazut astazi aici mobilizari de exceptie, zeci de masini de pompieri aduse de pe continent, elicoptere si avioane de armata cu surse de apa. Am discutat cu politia locala in Prinos, ordinele sunt sa mentina drumul principal deschis cat mai mult timp posibil, il vor inchide numai in situatia in care fumul coboara in statiuni si face soseaua de coasta impracticabila sau, evident, se extinde focul spre poalele muntilor.. Foarte putine informatii de la hoteluri, din pacate, foarte putina mobilizare de la hotelieri pentru informarea turistilor.Am aflat mult mai multe de la localnicii din Prinos si Skala Rachoni care traiesc, pe viu, de ani de zile evenimente de acest gen, una din cele mai mari nenorociri fiind indurata de ei in 89 cand a ars o buna parte din insula. Se impune evident prudenta si este de urmarit situatia de la ora la ora, panica in acest moment nu foloseste nimanui."
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9332
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19847 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Insula Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 93 vizitatori