Incendii în Thassos, 2016 – relatări LIVE

Vacanta mea/ impresii de vacanta

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde demential » Sâm Sep 10, 2016 11:08 pm

tannu scrie:Stiu pt ca am fost pana aproape de jumatea drumului spre Theologos. Stiu pt ca la cca 1 km DUPA ce iesi din Potos drumul e blocat de politie. Stiu pentru ca sunt AICI si vad unde e focul.
Dar tu demential stii mai multe ? Esti aici, de incerci sa ma iei asa smechereste peste picior ?! Vezi-ti lungul nasului ca nu ne tragem de sireturi.
Vad cam multa lipsa de bun simt la unii

Ne arati, te rog, si niste poze care sa sustina LIVE informatiile mentionate de tine ?
Intr-o ALTA ordine de idei, daca vrei sa continuam flame-ul, te invit aici viewtopic.php?f=24&t=526&start=495.
Eu sunt in Bucuresti acum, in sector 5. Dar de peste 15 ore incerc sa ma documentez si sa relatez ce se intampla acolo pentru ca voi turistii sa stiti ce pericole sunt la cativa km de voi. Sau zeci de metri. Fara AJUTORUL celor ca tine, restul populatiei de pe globul asta nu poate sa primeasca o informatie corecta.
Iar cu un atac la persoana jenant, nu rezolvam nimic :) Mai ales ca, vorba ta, chiar nu ne tragem de sireturi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde GopyPri » Sâm Sep 10, 2016 11:16 pm

Dar sursa voastra "Maria" are poze de la fata locului?
GopyPri
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Sep 10, 2016 10:25 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde Maria » Sâm Sep 10, 2016 11:18 pm

M-am intors in Potos. Este ceva mai respirabil. Nu inteleg de ce ne certam aici. Incercam sa ajutam si sa se termine cu bine. Nu inteleg cu ce s-a exagerat. Totul a fost sustinut de fotografii. Am fost pana acolo unde este blocat drumul, e politie si trec mereu masini de pompieri. Da, a ars sau a ajuns focul pana la prima casa din Potos. Care nu este acolo unde se blocheaza drumul, ci mai sus, izolata.ImagineImagine
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde costinel01 » Sâm Sep 10, 2016 11:24 pm

Pacat
costinel01
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Aug 11, 2016 7:12 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde GopyPri » Sâm Sep 10, 2016 11:31 pm

Ok, multumim!
Ceva mai multe detalii pot face diferenta la transmiterea unei informatii (ma refer la " ultima casa din Potos")

Ne poti spune daca autoritatile par ingrijorate ca s- ar putea extinde focul spre Potos?
Aud vantul ca bate destul de tare
GopyPri
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Sep 10, 2016 10:25 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde Maria » Sâm Sep 10, 2016 11:37 pm

Am intrebat daca este pericol de evacuare in Potos si au spus ca nu. Altceva nu stiu cat de cat oficial. Doar ce se aude pe strada sau pe la cunoscuti. Si oricum, vad ca si ce postam cu poze este pus la indoiala, de parca imi doresc eu sa arda insula asta!!! Sunt vecina cu un cuplu cu copil de 2 ani si au o valiza pe balcon, in caz ca trebuie sa plece. Eu nu zic sa panicam lumea, blocaje pe drumuri e tot ce mai lipseste acuma...
ps: sa postezi pe fb-ul personal poze cu focul si pe forum sa zici ca e dezinformare, pe bune?!
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde demential » Sâm Sep 10, 2016 11:49 pm

credeam ca e totul ok in Prinos > Skala Prinos.
NU ESTE !!!
LIVE, in dreptul Hotelului ALEA :
AA1.jpgAA2.jpg
Sursa Maria Kypraiou de la Porto Prinos din Skala Prinos
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde demential » Dum Sep 11, 2016 12:27 am

a doua sursa, Athina Pitikari de la Aggeliki Apartments, LIVE, arde in Prinos, din nou :(
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde Maria » Dum Sep 11, 2016 12:31 am

Bate vantul si nu pot opri focul. Pe surse, nu am fost acolo "focul e cam la 1 km de unde e blocajul de la iesire din Potos spre Theologos".
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde demential » Dum Sep 11, 2016 12:32 am

De pe http://www.facebook.com/forumthassos :
"Noi am plecat cu feribotul la 21.15 (ar fi trebuit sa mai stam pana maine dar am vazut cum era langa Potos si nu a fost deloc placut). Acum suntem la Kardjali. La ora plecarii din Liemenas inca veneau masini de pompieri cu feribotul. Doamne-ajuta !"
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde demential » Dum Sep 11, 2016 1:19 am

sms de la Maria (e in Potos) :"Iar nu e curent. Am fost la baraj cica nu e pericol. Stau oameni acolo cu masti. Inca bate vantul rau".
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde Alina.Petrea » Dum Sep 11, 2016 1:21 am

eu nu inteleg f clar ce inseamna "arde theologos" sau aliki sau megalos prinos.
adica au ars casele ?? au ars tavernele ?? sau a ars vegetatia de langa ? pentru ca este o mare diferenta
Alina.Petrea
 
Mesaje: 8
Membru din: Joi Aug 04, 2016 9:34 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde demential » Dum Sep 11, 2016 1:27 am

Alina.Petrea scrie:eu nu inteleg f clar ce inseamna "arde theologos" sau aliki sau megalos prinos.
adica au ars casele ?? au ars tavernele ?? sau a ars vegetatia de langa ? pentru ca este o mare diferenta

aruncati o privire, va rog, la ultimele 5 pagini si fotografiile postate (majoritatea dintre ele sunt de la prietenii greci, localnici) sau de la Maria.
daca pozele postate pana acum nu sunt elocvente ... eu nu stiu ce sa mai zic.
K1.jpgK2.jpgK3.jpgK4.jpgK5.jpgK6.jpg
*sursa fb
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde Alina.Petrea » Dum Sep 11, 2016 1:35 am

multumesc dar va anunt ca aceste poze puse de dumneavoastra aici, ca raspuns mie, nu se gasesc in paginile anterioare.
eu am ajuns la pagina 132 din linkul direct de pe fb/forum thassos si nu se gasesc aceste poze.
spuneti ca aliki a ars. sunt 3 poze cu vegetatia de la 200 de plaja care e adevarat... e arsa. dar plaja se vede ca e ok. deci tavernele si casele de pe peninsula nu au ars.
raspunsul dvs. sec si cam nelalocul lui este exact asa : nelalocul lui ! intram pe forum sa punem o intrebare ca suntem ingrijorati ! am plecat din potos ieri dimineata inainte de toate astea, si acum imi vine sa ma sui in masina sa ma duc sa dau o mana de ajutor. plang si ma gandesc ca eu miercuri seara stateam de bancuri cu Iatrou si ne aminteam ca eu am fost la ei in 2007.
atitudinea asta de "mi-e sila sa mai zic inca o data" nu isi are rostul.
deci multumesc pentru raspuns si promptitudine. atat
Alina.Petrea
 
Mesaje: 8
Membru din: Joi Aug 04, 2016 9:34 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde demential » Dum Sep 11, 2016 2:37 am

Alina.Petrea scrie:multumesc dar va anunt ca aceste poze puse de dumneavoastra aici, ca raspuns mie, nu se gasesc in paginile anterioare.
eu am ajuns la pagina 132 din linkul direct de pe fb/forum thassos si nu se gasesc aceste poze.
spuneti ca aliki a ars. sunt 3 poze cu vegetatia de la 200 de plaja care e adevarat... e arsa. dar plaja se vede ca e ok. deci tavernele si casele de pe peninsula nu au ars.
raspunsul dvs. sec si cam nelalocul lui este exact asa : nelalocul lui ! intram pe forum sa punem o intrebare ca suntem ingrijorati ! am plecat din potos ieri dimineata inainte de toate astea, si acum imi vine sa ma sui in masina sa ma duc sa dau o mana de ajutor. plang si ma gandesc ca eu miercuri seara stateam de bancuri cu Iatrou si ne aminteam ca eu am fost la ei in 2007.
atitudinea asta de "mi-e sila sa mai zic inca o data" nu isi are rostul.
deci multumesc pentru raspuns si promptitudine. atat

Cu multa placere !
Pozele puse de mine in postul anterior sunt doar un update.
Raspunsul pentru dumneavoastra a fost textul in care va rugam sa vedeti pozele postate deja si sa trageti o concluzie singura despre ce inseamna "a ars".
Eu de exemplu daca vad ca la Aliki a ars vegetatia, scriu "A ars Aliki". Si pentru ca nu am gasit poze de pe plaja efectiv (ma gandesc ca e imposibil sa intri acolo, poate doar cu un costum ignifugat) atunci va spun sincer ca eu personal nu stiu daca mai exista Koala, House Stone Aliki, Beautiful Alice, Limanaki ... Ramane de vazut.
Si ma gandesc la un lucru : daca nu puneam eu pozele de la Aliki, stiati macar ca a fost vreun incendiu la Aliki ?
Asadar, inca o data, "Cu multa placere!"
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Insula Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


cron