Incendii în Thassos, 2016 – relatări LIVE

Vacanta mea/ impresii de vacanta

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde lucianri » Lun Sep 12, 2016 11:32 am

Locomotiva scrie:Buna ziua! Nici nu stiu ce sa mai inteleg din postarile voastre. N-am avut ce face si am luat o cazare in Thassos, Limenaria. Pentru prima oara in Thassos, pentru prima oara in Grecia. Sambata plec. Si asta pentru ca toata lumea imi spunea ca "vai...nu ai fost niciodata in Grecia...e atat de frumos". Si uite ce gasesc acum. Sa mai plec? Sa nu mai plec?


Limenaria e foarte aproape de Astris, localitatea din care am postat pozele anterioare.
Un incendiu este un eveniment neprevazut. Nu trebuie sa generalizezi sau sa te panichezi ca nu ai ales bine, doar pe baza acestei experiente.
lucianri
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Sep 12, 2016 10:13 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 35 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde zanga2 » Lun Sep 12, 2016 12:00 pm

Live: Premierul Tsipras a ajuns in Thassos.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
zanga2
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 557
Membru din: Vin Iun 20, 2014 4:13 pm
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1949 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde damblagiu » Lun Sep 12, 2016 12:06 pm

puterfixer scrie:Oameni buni.


Om bun.
E normal sa intelegi bine ce se intampla in jurul tau inainte sa-ti dai cu parerea. Nu e frumos sa-ti ridici maieul peste burta si sa strigi in gura mare, sa moara dusmanii mei stai sa-ti spun eu cum e treaba!
Un forum e un spatiu public ce-l poate folosi oricine care respecta regulile impuse, asa cum proprietarul unui restaurant nu poata restrictiona accesul la wc functie de tunsoarea persoanei.
Ca un sfat prietenesc, daca tot bati drumul pana in Thassos incearca un peste proaspat prins de pescarii din zona, nu peste congelat luat din supermarket.
Drumuri fara evenimente si concedii placute iti doresc. Bafta.


L.E. Domn Administrator, mai sus cineva foloseste cuvinte jugnitoare la adresa unor useri si mata nu iei nici o masura!?
Il penalizasi pe alexd ca a furat lista cu restantierii de la intretinere sau ca a lasat usa deschisa la lift dar cand se arunca gunoiul de la balcon inchizi ochii!? Pai e frumos asa!?
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6885
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21178 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde damblagiu » Lun Sep 12, 2016 12:18 pm

alexd scrie: ca sa faca un fel de safety zone pentru Kinira/Potamia/Limenas. Ce au facut ei pe acolo imi este neclar,


Intre safety zone si frontul de inaintare a incendiului se stabileste o fasaie paralele cu acest front care se defriseaza in totalitate. Cand focul ajunge la aceasta fasie se stinge singur ne mai avand cu ce sa se intretina. Asta e teoria. In practica nu se poate defrisa "la negru" o astfel de suprafata si atunci trebuie pazita si intervenit din loc in loc acolo unde se mai aprinde vegetatia ramasa.
Ultima oară modificat de damblagiu pe Lun Sep 12, 2016 12:44 pm, modificat 1 dată în total.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6885
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21178 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde Maria » Lun Sep 12, 2016 12:21 pm

Arde ceva, nu stiu ce, spre Theologos. Au batut clopotele in Potos sa se duca lumea sa ajute.
Noi de ce sa nu ne certam?!
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde DarkLordSith » Lun Sep 12, 2016 12:26 pm

Prietenul meu din Potos (grec) spune ca e mare problema cu incendiul. Arde in mijlocul insulei, sunt 12 avioane/elicoptere si nu fac fata, bate vantul tare si ii incurca.

Trimis de pe al meu ONE E1003 folosind Tapatalk
DarkLordSith
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Iun 30, 2014 10:18 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 26 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde damblagiu » Lun Sep 12, 2016 12:29 pm

Constat cu stupoare ca am primit doua avertismente doar pt faptul ca mi-am spus mai plastic dezacordul cu felul in care a fost prezentata situatia in noaptea de sambata spre duminica. In f scurt timp nu voi mai putea scrie dar voi fi cu ochii pe voi ca pe butelie
Ultima oară modificat de damblagiu pe Lun Sep 12, 2016 12:42 pm, modificat 1 dată în total.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6885
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21178 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde Maria » Lun Sep 12, 2016 12:39 pm

Spre Theologos
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde April » Lun Sep 12, 2016 12:49 pm

Publicate in 10 si 11 septembrie


Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9338
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31075 times
Been thanked: 28919 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde demential » Lun Sep 12, 2016 12:56 pm

inteleg din mai multe surse ca intre Potos si Theologos este din nou un incediu puternic.
INSA, va scriu si aici (pentru cei care nu au facebook), cum se prezinta situatia ACUM in STATIUNI :
"Antonia Alexandra Simon Suntem in Skala Potamia, e liniste, nu se simte/vede fum. De la receptie, mi-au spus ca inca mai este foc pe partea cealalta a muntelui si ca spera sa fie stins. Vremea e frumoasa, putin innorat, urmeaza sa luam pranzul. Tinem legatura!"
"Petrescu Oana Suntem la plaja din Pachis si aici este ff bine
Lumea linistita la o noua zi de plaja chiar daca sunt nori un pic"
"Sava Monica Totul pare normal , vremea e bună de plajă în Limenaria . Vântul însă se încăpățânează să bată din când în când ceea ce-l face responsabil de cele câteva noi focare de incendiu . Respect pt bietii pompieri ,voluntari si piloți care de 3 zile survolează zona cărând apa din mare ,mii de drumuri !"
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19847 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde April » Lun Sep 12, 2016 1:21 pm

vedere dinspre Stelakis Beach Tavern. Sursa: FB
Nu va zic si textul...
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9338
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31075 times
Been thanked: 28919 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde Maria » Lun Sep 12, 2016 1:52 pm

Localnicii zic ca nu are cum sa ajunga focul in Potos, ca nu are ce arde, nu are cum sa se intretina. pleaca multi cu drujbe sa taie copaci. Asta vad din curte.
Tot intreb la ce distanta e, imi zic ca fac 10-15 min cu masina
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde demential » Lun Sep 12, 2016 2:22 pm

se confirma din mai multe surse :
"Raluca Panait Se ridica acum un nor urias de fum in spatele resortului Alexandra Beach Potos, nu reusesc sa incarc pozele, este o imagine de cosmar, norul vjne spre statiune din cauza vantului, fum, cenusa..."
"Moldovan Vlad Forum Thassos cam asta se vede din Pefkari!
Pefkari.jpg
"
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19847 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde demential » Lun Sep 12, 2016 2:40 pm

Thassos LIVE pe www.facebook.com/forumthassos "Raluca Panait Norul de fum care se ridica este vizibil din parcarea Alexandra Beach Spa, la intrarea in Potos. Nu am momentan mai multe informatii, receptia hotelului ne spune ca totul este sub control, dar noi am plecat de la masa din cauza particulelor de funingine care plutesc peste tot, mult mai rau decat dimineata."
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19847 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde Maria » Lun Sep 12, 2016 3:08 pm

Am fost pana la terenul de fotbal, mie mi se pare departe focul. Sunt la teren foarte multi adunati cu apa, greble, topoare si masti si prosoape. Si mai multi se duceau pe drum in directia focului. Masini de pompieri peste tot.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Insula Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 66 vizitatori


cron