Fara curent in Thassos

Vacanta mea/ impresii de vacanta

Fara curent in Thassos

Mesaj necititde gabriel2604 » Sâm Iul 02, 2016 10:11 pm

de trei zile in sudul insulei se opreste curentul electric intre orele 21.00 -24.00 si 06.00-07.30( Astris-Potos ). Unele magazine si taverne merg pe generatoare, restul bezna totala !!! Nu stiu daca si in restul insulei sunt astfel de probleme.
Avatar utilizator
gabriel2604
 
Mesaje: 11
Membru din: Mar Ian 14, 2014 7:44 am
Has thanked: 37 times
Been thanked: 73 times

Re: Fara curent in Thassos

Mesaj necititde Maria » Dum Iul 03, 2016 1:02 pm

Eu stiu doar de 2 zile - in Potos. Alaltaieri s-a oprit pt 40 minute, ieri peste o ora (nu mai stiu exact cat). In Limenas, Skala Potamia, Golden Beach aveau. Pe aici pe la radio sant se vorbeste ca din cauza bulgarilor care construiesc hotelul la Ag Ioannis, ca se supraincalzeste reteaua.
Sper sa se rezolve, ca sunt probleme cu frigiderele, cu calculatoarele, cu programarile la coafor (asta in cazul meu :mrgreen: ).
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Fara curent in Thassos

Mesaj necititde HHR » Dum Iul 03, 2016 1:51 pm

De abia cand se taie/opreste/ia corentul realizezi cat de dependent esti de miscarea asta ordonata a electronilor. Atunci ai vrea sa te uiti la televizor, iti amintesti ca ai uitat sa incarci telefonul, tableta sau laptopul, ca nu te`ai epilat de doua saptamani si urasti ceara, ca mai ai trei kile de tocanitza de vara in firgider. Cand se lasa seara sentimentul de deznadejde creste, nu gasesti lumanari, chibrituri; iti amintesti ca mai ai doua sferturi de lumanari de la ultima pomana a bunicii, da` nu`ti amintesti pe unde le`ai pus. Oricum e intuneric si cautarea e zadarnica. Brusc iti amintesti ca ti`a adus cineva niste lumanari sfintite de la Ierusalim, le pastrai pentru o ocazie speciala sau cand aveai vreo dorinta mare. Le gasesi, le aprinzi si singura dorinta care`ti vine in minte este ca ai vrea sa vina curentul. Stai la lumanare si iti dai seama ca trebuie sa vorbesti cu nevasta. De cand cu televizorul si internetul ti`ai pierdut deprinderea sa mai vorbesti cu ea altceva decat despre ceea ce tocmai vizionezi la teveu sau vezi pe feisbuck. Te uiti luuuung la ea si realizezi ca nu ai ce sa`i spui. Te cuprinde deznadejdea si te gandesti cam costa un divort. Apoi, brusc, vine curentul si casnicia se reconsolideaza.
Romanul anilor optzeci era mai adaptat la penele de curent. De fapt, nu erau pene de curent; pana te duce cu gandul la ceva intamplator ori, in anii opzeci, curentul se oprea in mod regulat. Deja populatia stia la ce ora se inchide robinetul si avea pregatita lampa cu gaz. Nici nu se facea bine intuneric ca la ferestre apareau licaririle lampilor. Noi aveam mai multe. Una pentru tata ca sa stie unde e sticla si paharul. Una pentru mine sa tocesc vreo lectie idioata si una pentru deplasarea prin casa.
Hai, bafta si curent alternativ !
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Fara curent in Thassos

Mesaj necititde damblagiu » Dum Iul 03, 2016 2:27 pm

Se vede cititorul de Dilema Vache din tine. Pe noi astea cu dilema noua ne preocupa probleme mai de actualitate. Te gandesti, de ce dracu oi fi votat cu Iohannis!? Gandul asta te framanta si nu poti scapa de el mai ales cand "se ia " curentul si ramai singur tu cu tine fara contact cu lumea inconjuratoare, feisbuc, forum si alte instagrame. Providenta face ca tocmai atunci sa-ti vina copii in vizita si rusinat sa le impartasesti framantarile tale. Primesti raspunsul lor ca pala de aer rece primita de la AC-ul din masina dupa o ora de stat in soare pe o caldura insuportabila. -Da ce ba, tu ai fost la vot!? Atunci realizezi ca tot providenta a facut ca in ziua votarii sa nu se ia curentul si ai preferat sa stai acasa sa te uiti la un film pe Pro tv sau Antena1 nu mai tii minte, dar lucrul asta te-a facut ca acum sa nu-ti fie rusine de tine. Hai, bafta si daca nu aveti curent alternativ mergeti cu ala continuu
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Fara curent in Thassos

Mesaj necititde HHR » Dum Iul 03, 2016 2:36 pm

Nu m`a dus gandul pana la politizarea penei de curent. Dar, vine tuamna si iti poti lua revansa, electoral vorbind. :mrgreen:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Fara curent in Thassos

Mesaj necititde damblagiu » Dum Iul 03, 2016 2:52 pm

HHR scrie: Dar, vine tuamna si iti poti lua revansa, electoral vorbind. :mrgreen:


Asta doar daca nu se ia curentul alternativ. Curentul continuu la tensiuni inalte e f. periculos.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Fara curent in Thassos

Mesaj necititde HHR » Dum Iul 03, 2016 3:00 pm

Te descurci tu. Iei stampila si o infigi puternic in dreptunghiul preferat. Poti s-a infigi de mai multe ori ... pana se ia corentul.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Fara curent in Thassos

Mesaj necititde damblagiu » Dum Iul 03, 2016 3:07 pm

HHR scrie:Te descurci tu. Iei stampila si o infigi puternic in dreptunghiul preferat. Poti s-a infigi de mai multe ori ... pana se ia corentul.


Gata, ca vine april si ne baga la offtopicuri iar eu acolo ma simt de parca m-ar incuia cineva intr-o bodega de tara.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Fara curent in Thassos

Mesaj necititde onisoru » Dum Iul 03, 2016 4:08 pm

Da, asa sa ramaneti, necorentati! Sau ,pardon, ne... nustiu cum, daca loati cazari in otele dastea, gen Potos, Limenaria! Ia veniti la Skala Rachoni, chiar innainte de intrare, vis a-vis de Sentido, sa vedeti ce bine si cu corent este!
Banii nu trebuie sa fie un scop, ci un mijloc de a atinge alte scopuri.
onisoru
 
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iun 05, 2015 8:14 pm
Has thanked: 180 times
Been thanked: 170 times

Re: Fara curent in Thassos

Mesaj necititde Valah » Dum Iul 03, 2016 4:46 pm

Aceeasi problema am sesizat-o si eu in Skala Potamia. Chiar si orele indicate de @gabriel2604 se respecta.
Cel mai interesant a fost aseara, cand, dupa ce am servit cina la una tavernele de pe faleza am mers impreuna cu sotia si cel mic sa ne relaxam in micul port din sudul orasului. La un moment dat am observat cum toate luminile din intreg orasul s-au inchis, in vaitele turisitilor ce animau terasele. Cerul a devenit dintr-o data foarte luminos de se puteau vedea o sumedenie de constelatii
Totusi pana de curent nu a durat foarte mult (5 -10 min), dar s-a mai repetat de cateva ori, in decurs de 45 - 60 minute.

Numai bine va doresc!
Valah
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Iul 03, 2016 4:38 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times

Re: Fara curent in Thassos

Mesaj necititde damblagiu » Dum Iul 03, 2016 5:29 pm

onisoru scrie: sa vedeti ce bine si cu corent este!


Nu mai umbla Damian ala pe aici pe forum ca avea el o reteta pt cand "se lua" curentul in insula.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Fara curent in Thassos

Mesaj necititde Sindrom » Lun Iul 04, 2016 12:27 pm

HHR scrie:De abia cand se taie/opreste/ia corentul realizezi cat de dependent esti de miscarea asta ordonata a electronilor. Atunci ai vrea sa te uiti la televizor, iti amintesti ca ai uitat sa incarci telefonul, tableta sau laptopul, ca nu te`ai epilat de doua saptamani si urasti ceara, ca mai ai trei kile de tocanitza de vara in firgider. Cand se lasa seara sentimentul de deznadejde creste, nu gasesti lumanari, chibrituri; iti amintesti ca mai ai doua sferturi de lumanari de la ultima pomana a bunicii, da` nu`ti amintesti pe unde le`ai pus. Oricum e intuneric si cautarea e zadarnica. Brusc iti amintesti ca ti`a adus cineva niste lumanari sfintite de la Ierusalim, le pastrai pentru o ocazie speciala sau cand aveai vreo dorinta mare. Le gasesi, le aprinzi si singura dorinta care`ti vine in minte este ca ai vrea sa vina curentul. Stai la lumanare si iti dai seama ca trebuie sa vorbesti cu nevasta. De cand cu televizorul si internetul ti`ai pierdut deprinderea sa mai vorbesti cu ea altceva decat despre ceea ce tocmai vizionezi la teveu sau vezi pe feisbuck. Te uiti luuuung la ea si realizezi ca nu ai ce sa`i spui. Te cuprinde deznadejdea si te gandesti cam costa un divort. Apoi, brusc, vine curentul si casnicia se reconsolideaza.
Romanul anilor optzeci era mai adaptat la penele de curent. De fapt, nu erau pene de curent; pana te duce cu gandul la ceva intamplator ori, in anii opzeci, curentul se oprea in mod regulat. Deja populatia stia la ce ora se inchide robinetul si avea pregatita lampa cu gaz. Nici nu se facea bine intuneric ca la ferestre apareau licaririle lampilor. Noi aveam mai multe. Una pentru tata ca sa stie unde e sticla si paharul. Una pentru mine sa tocesc vreo lectie idioata si una pentru deplasarea prin casa.
Hai, bafta si curent alternativ !


Asta daca nu esti ca mine.
Laptop - autonomie 7h
Telefon - 3 baterii/total 18000mAh
Aragaz de campanie cu minibutelie plina - oferta 90 lei la decathlon
Lumina - lanterna led + ceva electrosocuri (se incarca si usb :))
Lada frigorifica - asta e doar pentru bere sa nu se strice asta pana reusesc sa sap o groapa sa stea la rece in siguranta.
Mai punem la socoteala si cutitul 3in1, amnarul, maceta si surubelnita cu inbusuri.

Deci...sa vina pana de curent.
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Fara curent in Thassos

Mesaj necititde callatis06 » Lun Iul 04, 2016 2:12 pm

Sigur esti pregatit pentru Thassos? :crazy:
Pentru ca seamana mai mult cu o pregatire pentru jungla amazoniana... :lol:
Avatar utilizator
callatis06
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 698
Membru din: Lun Iul 07, 2014 2:58 pm
Localitate: Mangalia
Has thanked: 8456 times
Been thanked: 3925 times

Re: Fara curent in Thassos

Mesaj necititde Sindrom » Lun Iul 04, 2016 4:31 pm

:)) Cel mai frica imi e pt maceta. Sa ma ia vreunu la puricat. Chiar daca e mica...nu prea am voie cu ea din ce am citit.
Am uitat sa trec briceagul mega multifuncțional.
Cred ca fac asa ca nu m-a dat mama la cercetasi cand eram mic.
Butelia mica am achizitionat-o anu asta pt copila sa-i incalzesc laptele.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times


Înapoi la Insula Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


cron