Pescuit in Thassos?

Obiective turistice

Re: Pescuit in Thassos?

Mesaj necititde Calinsky » Sâm Iun 25, 2016 12:17 pm

Salutare.

A pescuit cineva seara sau dimineata devreme?
Eu am fost de cateva ori in Thassos si am pescuit putin de fiecare data, insa doar pe timp de zi. Povestea,insotita si de cateva poze, e aici: http://www.rapitorimania.ro/forum/excursii-pescuit-la-rapitori/vacanta-in-grecia-t156.html
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Calinsky
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Iun 25, 2016 10:56 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 17 times

Re: Pescuit in Thassos ?

Mesaj necititde florin04 » Vin Aug 05, 2016 12:53 pm

florin04 scrie:
Ar fi bine de stiut daca exista firme care organizeaza partide de pescuit pe mare pentru turisti, cu ghizi/pescari locali.



In cele din urma am gasit pe cineva care organizeaza excursii de pescuit in Thassos.
O taverna se pare, localizata in Potos.

http://www.piatsamichalis.gr/index.php/ ... in-thassos

O sa le fac o vizita curand si revin cu impresii.
"Tα πάντα ρει"
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Pescuit in Thassos?

Mesaj necititde demential » Lun Aug 08, 2016 8:40 pm

florin04, am vazut la Giola in vizita si in port in Potos aceasta barcuta, poate te ajuta :
IMG_8451.JPG
intr-una din zilele trecute, la Karnagio, se plimba o "geamandura" dinspre Limenas spre Makryammos. Dupa cateva zeci de minute a iesit din apa domnul cu ...
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Pescuit in Thassos?

Mesaj necititde florin04 » Mar Aug 09, 2016 8:51 am

Ευχαριστω!
Am notat nr. de telefon afisat pe barcuta.
Intre timp am mai gasit o firma din Skala Prinos cu acelasi profil:
http://www.realholidaysgreece.com/tours ... r_7673.php
Asa ca am de unde alege...

Pestele din poze pare a fi un "amberjack" si domnul l-a prins la spearfishing :thumbup:
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Pescuit in Thassos?

Mesaj necititde April » Dum Aug 14, 2016 9:20 am

Din facebook-ul unei cunoștințe, n-a pus numarul de telefon...
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28915 times

Re: Pescuit in Thassos?

Mesaj necititde florin04 » Mar Aug 30, 2016 4:06 pm

florin04 scrie:Am notat nr. de telefon afisat pe barcuta.

Revin cu impresii, asa cum am promis.
Am fost la pescuit cu vaporasul galben intr-o dupa-amiaza, cu plecare din Pefkari la ora 16.00 si intoarcerea in jur de 19.30. Se mai organizeaza si intre orele 10.00 la 13.30 (nu recomand, posibilitatea de-a prinde peste este mica) si intre 19.30 – 12.00 (cea mai buna perioada, se tine numai daca numarul pescarilor este de minim 3). Pretul este de 30 euro/pescar si include echipamentul de pescuit (lanseta cu mulineta si montura cu plumb 100g si 2 carlige), o cutie cu momeala (creveti proaspeti), geanta frigorifica pentru depozitat pestele prins, precum si consumatie de apa/sucuri. Din astea 3.5 ore, 2.5 pescuiesti efectiv, restul fiind timpul la dus/intors si timpul de schimbare a locului de pescuit (de 3 ori in cazul nostru). Vaporasul este foarte rapid, a fost cumparat initial ca ambulanta pe mare insa a fost revopsit si folosit acum la excursiile de pescuit. Datorita formei sale speciale, nu se poate scufunda (revine la suprafata in pozitia initiala in caz ca se rastoarna). Capitanul este cel care va invata tehnicile de pescuit, va ajuta cu orice aveti nevoie si ofera informatii legate speciile de pestii. Vaporasul are 7 locuri/scaune de pescuit pe puntea superioara. Insotitorii platesc si ei 20 euro si isi pot petrece timpul stand la plaja pe puntea inferioara sau facand baie in mare. Adancimea la care se pescuieste variaza intre 40 si 65 metri. Practic, lasi plumbul sa ajunga la fundul apei in 3-4 minute, apoi astepti 5 minute, recuperezi si vezi daca ai prins ceva. Daca ai noroc, prinzi. Eu am simtit o vibratie slaba in fir, am intepat si am adus la suprafata un frumos exemplar de “Lithrini” de vreo 300g. Altii din jurul meu scoteau exemplare de pesti mai mici ca palma. La un moment dat, scoate si sotia un “Fagri” de vreo 250g, asa ca am asigurat cina din aceea seara :angel: . Pana la final am mai prins un mic “Gopa”, la adancimea de 65m. Era acolo un banc, iti papa instantaneu momeala din carlige. Tehnica era sa lasi plumbul sa atinga fundul marii, sa ridici si sa lasi in jos usor lanseta de 2 ori si imediat sa recuperezi firul. Dintre ceilalti pescari de pe vaporas, doar unul a mai prins un “Sargos” la vreo 250g, restul numai pesti de dimensiuni mici.
In poze este “Fagri”-ul prins de sotie.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Pescuit in Thassos?

Mesaj necititde florin04 » Vin Sep 02, 2016 9:01 am

Cam asa arata cina din aceea seara.

Cel de sus este "Lithrini / Pandora"
La mijloc "Fagri / Red porgy"
Jos micul "Gopa / Bogue"

Ca diferenta intre ei "Lithrini" are nasul ascutit, iar "Fagri" il are curb.
La taverne 1 kg de "Fagri" costa 55 euro.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Pescuit in Thassos?

Mesaj necititde kr33ator » Dum Mar 26, 2017 10:38 am

Buna ziua,
In 2016 m-am apucat si eu de spearfishing in Thassos. Prima experienta a fost frumoasa dar si "dureroasa" in sensul ca am vazut pesti si am incercat sa si prind dar neavand experienta rezultatul a fost pe masura. Initial faceam snorkeling si am vazut ceva pesti luand imediat decizia sa merg in port si sa cumpar un harpoon. La magazinul cu harpoane ce sa vezi preturi de statea inima in loc (min 40 eur max 160 eur pt harpoane ) dupa o lunga dezbatere cu mine insumi am decis sa il iau pe cel mai ieftin :) de doar sunt roman si m-am apucat de treaba. Adrenalina de la inceput si vanatoarea subacvatica ma tinut cateva ore bune prin mare fara nici un rezultat (am atins de cateva ori pesti dar harponul fiind prost nu se infigea , nu avea putere). Acum vine si partea "dureroasa", neavand echipament adecvat (fara costum , manusi, cagula ) bineinteles ca m-am ales cu spatele prajit si 2 zile din concediu l-am petrecut in casa :( cu diverse lotiuni pe spate). Anul acesta 2017 am decis sa merg putin mai echipat (costum intreg, labe lungi, baliza,si un harpoon decent ) si as avea cateva intrebari poate mai este cineva pasionat de spearfishing si are cateva sugestii de impartasit:

1. Daca trebuie licenta pentru a practica spearfisingu-ul in thassos (am cautat pe net si cica ar trebui)
2. in Romania exista un regim al armelor si daca ar trebui autorizatie pentru speargun si de unde as putea sa obtin
3. Daca practicati poate impartasiti cateva tehnici (urmaritul pestelui sub apa am vazut ca nu da roade)
4. Daca cunoasteti in thassos locuri pentru spearfishing (cu multe stanci din ce am mai citit eu)

Multumesc in avans pentru raspunsuri.
kr33ator
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Mar 26, 2017 9:36 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times

Re: Pescuit in Thassos?

Mesaj necititde florin04 » Lun Mar 27, 2017 11:15 am

Am gasit cateva sfaturi despre spearfishing in Thassos pe un forum strain.
Sper sa te ajute!

https://forums.deeperblue.com/threads/t ... ece.60607/
"Tα πάντα ρει"
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Pescuit in Thassos?

Mesaj necititde April » Mar Apr 25, 2017 9:14 pm

In Potos, la dig era ancorata o barcuta pentru Fishing Trips
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28915 times

Re: Pescuit in Thassos?

Mesaj necititde demential » Mie Mai 10, 2017 8:35 am

In aprilie am gasit cativa pescari pe aici:
Karnagio viewtopic.php?p=59721#p59721
IMG_1191.JPG
Langa Skala Maries viewtopic.php?p=60412#p60412
IMG_1618.JPG
Pe plaja in Limenaria viewtopic.php?p=60295#p60295, pe niste valuri turbate...
IMG_2046.JPGIMG_2047.JPGIMG_2048.JPG
Bonus - am gasit acest "tabel" ... poate va ajuta :)
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Pescuit in Thassos?

Mesaj necititde Radu99 » Joi Mai 11, 2017 1:27 pm

Ne pregatim. :DImagine

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Avatar utilizator
Radu99
 
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iun 19, 2015 1:53 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 66 times

Re: Pescuit in Thassos?

Mesaj necititde demential » Joi Mai 11, 2017 1:28 pm

Radu99 scrie:Ne pregatim. :D

acum poze cu momeli, in toamna poze cu gratare :D
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Pescuit in Thassos?

Mesaj necititde Radu99 » Joi Mai 11, 2017 2:52 pm

Daca nu prindem peste mancam voblerele

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Avatar utilizator
Radu99
 
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iun 19, 2015 1:53 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 66 times

Re: Pescuit in Thassos?

Mesaj necititde damblagiu » Joi Mai 11, 2017 3:18 pm

Radu99 scrie:Ne pregatim.


Vad ca nu te incurci cu Dorade de cateva sute de grame. Treci direct la peste spada de zeci de kile.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Atractii si harti Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori


cron