Plimbari cu vaporasul

Obiective turistice

Plimbari cu vaporasul

Mesaj necititde LaurentiuC » Dum Ian 19, 2014 3:33 pm

DSC_4501.JPG

Locatie:

Limenaria port

Acces:

Foarte usor/facil. Cum veniti pe soseaua principal, din orice directive, se poate vedea intrarea in port. Se poate intra din sosea cu masina pana spre cheiul unde sunt ancorate vaporasele, barcile.

Indrumare/ sfat:

Pentru cine doreste excursii cu vaporasul, sfatul meu este sa nu apelati la agentiile de turism locale, platiti cu 5-10 euro mai mult decat daca ati merge singuri pana in portul din Limenaria. Aici veti gasi mai multe vaporase trase la chei si in dreptul fiecarui vaporas, pe mal, sunt capitanii cu echipajul instalati in jurul unei mese, la care vand bilete in fiecare seara. Incercati sa mergeti din prima zi a sejurului sa vedeti cand doriti excursia. Sunt zile in care predomina romanii, sarbii, nemtii, grecii, polonezi sau la un loc, cum doriti. Traseul nu este acelasi, vorbiti cu capitanul inainte de achizitionarea biletelor ce traseu are si unde doriti dumneavoastra sa mergeti si ce vreti sa vedeti.

Noi am fost cu capitanul Vassilis si vaporasul Aghia Dimitra. Vassilis Kalafatis, nr. de telefon 6974407407
Uneori pe durata plimbarii ghidul in limba romana este Alina, pe care o gasiti, deasemenea, in port pe langa acest vaporas. O fata blonda, amabila, apare si in fotografiile postate. In portul din Limenaria mai este si capitanul Dimitri cu vasul Ionio. Nu am fost niciodata cu acesta, vasul este mai mic decat cel a lui Vasilis si, daca nu strange foarte multi pasageri, nu pleaca. Cei cativa pe care ii are ii transfera dimineata pe vaporasul lui Vasilis.
Sunt mai multe trasee si, in functie de starea vremii, a valurilor se hotaraste in diminineata plecarii pe ce ruta mergeti.

Preturi:

Intre 20 -25 euro/ persoana depinde cum negociati la fata locului. Din start vi se va spune 25, dar nu lasati asa, mai vorbiti, mai negociati, mai zambiti si sigur veti ajunge si la 20. Depinde si cate persoane sunteti. In pret intra micul-dejun si pranz.
Micul-dejun este compus din : paine, unt, gem, miere, lapte, cafea, ceai, suc.
Pranz : 2-3 frigarui de persoana, salata greceasca, cartofi in ulei, paine, un pahar de suc, unul de vin. In general, cine mai doreste un pahar in plus nu a fost refuzat, dar nu sa se abuzeze de bautura gratis.

Atmosfera de pe vaporas:

Muzica pe tot parcursul plimbarii, depinde si de majoritatea pasagerilor din ce tara provin in ziua respective. Sunt dansuri impreuna cu capitanul si staff-ul. In general, am intalnit o atmosfera placuta de fiecare data. Au fost si exceptii, bineinteles romani in frunte cu ghidul grupului. Din acel motiv nu am mai mers impreuna cu romani atunci cand am mai revenit, drept pentru care am cautat compania altor nationalitati. Intrebati din timp daca se fac opriri pentru baie si sarituri, nu este o regula, depinde de capitan si starea marii. Nu au rute strict stabilite. Noi am fost in urmatoarele:

Limenaria – Potos- Tripty- Skala Maries- Potos -Limenaria ;
Limenaria – Potos- Aliki- Potos – Limenaria;
Limenaria - Potos- Marlble- Potos-Limenaria
Limenaria - Potos- Skala Maries- Potos - Limenaria
Limenaria - Potos -Livadi Beach - Aliky, dar cea de a doua plaja, cea mai putin umblata, de peste drum - Potos -Limenaria

In general se poate ajunge la toate plajele si locurile cautate de turisti.
Noi am plecat din Limenaria in jur de ora 8-9 dimineata si intoarcerea in jur de ora 17;00-18:00 -19;00 in functie de ruta pe care am avut-o, plus opririle pentru baie.

Recomand o astfel de plimbare cu vaporasul.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
LaurentiuC
 
Mesaje: 31
Membru din: Mie Ian 08, 2014 8:36 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 25 times
Been thanked: 105 times

Re: Plimbari cu vaporasul

Mesaj necititde Alinuta » Dum Ian 19, 2014 6:25 pm

LaurentiuC scrie: portul din Limenaria. Aici veti gasi mai multe vaporase trase la chei si in dreptul fiecarui vaporas, pe mal, sunt capitanii cu echipajul instalati in jurul unei mese, la care vand bilete in fiecare seara

Banuiesc ca despre zona asta a portului este vorba... :)

DSC_0312.jpg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Plimbari cu vaporasul

Mesaj necititde LaurentiuC » Dum Ian 19, 2014 9:57 pm

Da, asta este zona.
Daca observi la postarea mea, prima poza este facuta de pe dealul cu cladirea administratiei minei. Portul se vede de sus, nu se vad vaporasele pentru ca erau plecate, dar am facut fotografia exact pe unde acosteaza acestea cand revin in port.
LaurentiuC
 
Mesaje: 31
Membru din: Mie Ian 08, 2014 8:36 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 25 times
Been thanked: 105 times

Re: Plimbari cu vaporasul

Mesaj necititde mischaela » Joi Mai 08, 2014 10:03 am

ce hotel se vede in penultima poza?
nu cumva aeliosul cocotat sus pe marginea stancii? brrr
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Plimbari cu vaporasul

Mesaj necititde Alinuta » Joi Mai 08, 2014 10:12 am

Cred ca e vb despre Manastirea Arh. Mihail... :)
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Plimbari cu vaporasul

Mesaj necititde damblagiu » Joi Mai 08, 2014 8:50 pm

Sigur e manastirea
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Plimbari cu vaporasul

Mesaj necititde demential » Joi Mai 22, 2014 9:03 am

cateva poze cu oferta din 2013 pentru Eros II.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Plimbari cu vaporasul

Mesaj necititde Metalactual » Mar Mai 27, 2014 9:42 pm

Salutare tuturor !
Ma bucur ca am "gasit" acest forum, @alinuta123 m-a invitat.

Legat de aceste plimbari cu vaporasul, inteleg ca se pot face cu plecare din portul Limenaria.
Eu vreau sa stau in Potamia / Panagia. Se pot face plimbari similare cu plecare/intoarcere din zona Golden Beach ?
Am inteles de la un amic, care a fost anul trecut pe insula, ca exista excursie de o zi, insa nu cunoaste amanunte.

Ceva detalii preturi, trasee, impresii ?

Banuiesc ca traseul/traseele este/sunt putin diferit/e, puteti detalia.

Sunt mai bune plimbarile la vaporasele luate din Limenaria decat cele din Golden Beach ?
Ma gandesc sa fac o plimbare cu plecare din GB si una cu plecare din Limenaria, in doua zile diferite evident.

Multumesc,
Avatar utilizator
Metalactual
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Mai 16, 2014 8:45 pm
Has thanked: 14 times
Been thanked: 60 times

Re: Plimbari cu vaporasul

Mesaj necititde kitty82 » Mar Mai 27, 2014 10:40 pm

Exista vaporas si din Golden. Nu pot sa iti spun pretul pentru ca m-am plimbat cu el in 2009. Atunci era 25 euro. Se pleaca dimineata, primesti o cafea si un biscuit, opreste in vreo 2 locuri pentru baie, apoi cat timp se face gratarul se pescuieste, se mananca, si mi se pare ca mai opreste intr-un loc pentru baie inainte de intoarcere. Vasul merge spre sudul insulei, spre Aliki, pe noi ne-a pacalit ca ne-a lasat sa facem baie la Marble Beach, doar ca Marble e in partea cealalta. In principiu a fost frumoasa plimbarea, dar recomandarea mea e sa iti iei de baut cu tine. Pe vas am primit de baut gratis doar in timpul mesei, in rest dadeam 1 euro pe paharelul de plastic, desi in reclama zice ca e mancarea si bautura gratis. Poate totusi din 2009 s-au mai schimbat lucrurile... :thumbup:
Avatar utilizator
kitty82
Fan Thassos
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Ian 21, 2014 7:15 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 579 times
Been thanked: 2146 times

Re: Plimbari cu vaporasul

Mesaj necititde Alinuta » Mie Mai 28, 2014 6:22 am

Buna, Metal, si bine ai venit!
Te-am vazut ca esti in "documentari" si chiar eram curioasa sa vad care va fi prima ta nelamurire... ;)

Daca sunt 2 lucruri pe care nu le-am facut in insula, desi am fost de 6 ori acolo, acestea sunt "croaziera" lui Vasilis din Limenaria si cursurile de Scuba Diving ale lui Vasiliadis din Potos! :D
Dar asta nu inseamna ca nu am "inmagazinat" informatii "pretioase" de la cei care s-au plimbat cu vaporasul pe mare sau s-au scufundat la 12-13m adancime...

Din cate stiu eu, in Thassos sunt patru tipuri de "croaziere":
1) una care face inconjorul insulei si care pleaca din LIMENAS, capitala Thassos-ului (cu vasul EROS II, miercurea, vinerea si duminica parca..);
2) una care pleaca tot din Limenas, dar care face opriri mai lungi la plaje si golfulete, dar nu se indeparteaza de Paradise Beach;
3) una care face opriri numai pe partea estica a insulei, cu plecari din Limenaria, Potos sau Golden Beach si opriri la Giola, Arsanas Beach, Aliki sau Paradise Beach (cu vasele lui Vasilis sau Dimitris din Portul Limenariei de ex sau vasul ZEUS din Golden Beach).
4) si una care pleca din Limenaria spre partea vestica a insulei.

In general, preturile variaza intre 25-30 eur, dar cine se pricepe la negocieri poate obtine si-un tarif de 50 eur/3 pers. :roll:
In acest pret este inclusa si o masa de pranz, constand intr-un barbeque, cartofi, salata si sucuri/ vin (zic eu arhisuficiente pt nepretentiosi).
Dupa caz, aceasta poate include si cate o cafea si sandvisuri cu paine cu unt si gem la mic dejun, cate un uzo pe traseu (tb sa te interesezi).

In general acestea dureaza aprox. 8h, cu plecari in jur de ora 9:00, iar inscrierile/rezervarile se fac chiar in porturile respective, pana seara, tarziu.
Programul croazierei include pe langa plimbarea efectiva si opriri in diferite golfulete pt baie, pescuit, scufundari sau plaja.

Daca ar fi sa imi exprim o parere personala, ti-as recomanda sa faci doar o sigura croaziera, cea care include turul insulei si pleca din Limenas, mai ales ca Portul Vechi e destul de aproape de Golden Beach, comparativ cu distanta pana in Limenaria.
Plus ca face un tur complet!
Nu vad nici-un sens sa pierzi doua zile de concediu pe puntea unui vaporas, mai ales ca in cele mai multe locuri poti ajunge si singur, cu masina personala, facandu-ti programul dupa bunul plac! :P

Sunt ffff multe alte lucruri pe care le-ai putea face in Thassos si care iti vor oferi momente unice!
Sper sa gasesc intr-o zi timp sa povestesc despre Thassos off-road, o experiente de neuitat!!! :thumbup:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Plimbari cu vaporasul

Mesaj necititde teo » Mie Mai 28, 2014 10:45 am

kitty82 scrie:Exista vaporas si din Golden. Nu pot sa iti spun pretul pentru ca m-am plimbat cu el in 2009. Atunci era 25 euro.


cred ca tot 25 de euro a ramas. vara trecuta am vazut niste pliante cu excursii cu vaporasul, plecare din Golden. Singurul lucru care il mai retin de pe pliant era pretul de 25 de euro, scris destul de mare :)
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Plimbari cu vaporasul

Mesaj necititde Metalactual » Mie Mai 28, 2014 9:38 pm

Multumesc pentru infos !
Din ce inteleg eu, voporasele fac trasee in jurul punctului de plecare, astfel incat daca pleaca din GB vezi niste chestii, daca pleci din Limenaria / Limenas vezi alte chestii.
Pentru acest motiv ma gandeam sa fac doua ture diferite.
Turul insulei nu cred ca ma intereseaza prea mult, vreau sa stau in golfulete, in apa mai mult decat sa stau pe barca sa admir peisajul.
O sa iau un tur din GB si daca imi place poate fac efortul sa ma scol devreme, pentru un alt tur din Limenaria...
Avatar utilizator
Metalactual
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Mai 16, 2014 8:45 pm
Has thanked: 14 times
Been thanked: 60 times

Re: Plimbari cu vaporasul

Mesaj necititde demential » Joi Mai 29, 2014 10:05 am

In 2010 am facut prima (si singura) plimbare cu vaporasul in Thassos. Am nimerit la vaporasul Victoria, plecare din Limenas - portul vechi.
Trebuia sa cuprinda intre orele 9-16 : gustare, suc/cafea, oprire pentru pescuit, oprire pentru scufundat, opriri in golfuri accesibile doar de pe mare, barbeque.
In realitate a cuprins : 10:30 - 16:00, suc din canistra, o chifla cu susan, oprire 10 minute pentru pescuit, oprire 20 minute pentru scufundat, barbeque format din salata 2 souflaki un hamburger.
Judecati si voi ce trebuia sa fie si ce a fost de fapt :D Nu ne-a parut rau, chiar ne-a placut si ne-a oferit ocazia sa pozam insula "din exterior", acompaniati de cativa pescarusi fideli.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Plimbari cu vaporasul

Mesaj necititde Alinuta » Joi Mai 29, 2014 7:24 pm

Metalactual scrie: vreau sa stau in golfulete, in apa mai mult decat sa stau pe barca sa admir peisajul

Daca dai o bere ;) , te invatam noi pe unde sa ajungi (cu masina proprie) in astfel de golfulete/ plaje mai retrase/ salbatice, fara a fi nevoie sa-ti cheltui banii pe mai multe croaziere (una va fi de ajuns)!!! :crazy:
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Plimbari cu vaporasul

Mesaj necititde Alinuta » Sâm Iun 07, 2014 5:38 pm

Oprirea de la Paradise Beach:

DSCN6559.jpg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Următorul

Înapoi la Atractii si harti Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


cron