Telefoane mobile

Dispozitive mobile, bancuri, sport, animale de companie, shopping, etc.

Re: Telefoane mobile

Mesaj necititde iuliangrecu » Mar Noi 08, 2016 1:47 pm

Exact ca si dambla, si eu am ramas cu ceva gust amar de la Digi (am scris detalii in aria 'retele mobile'), nu zic ca la Vodafone sunt toate perfecte, dar nici asa.
Pana la urma o sa fac un efort si trec la orange, dau un ban da merita, sper/poate vor scoate ceva oferte de mirobolantele black-fridei :)

tannu scrie:Digi chiar nu as zice ca sta prost cu semnalul. E la acelasi nivel cu Telekom si Vodafone. Faza cu semnalul slab de la Digi este istorie, dar unii nu pot sau nu vor sa treaca peste.
In cazul tau, iuliangrecu, parerea mea este ca a fost o problema izolata si nu era de la retea. Mai degraba de la telefon sau anumite probleme tehnice (ale contului tau Digi, nu ale telefonului)... Nu stiu ce sa zic.

Cu exceptia aberatiei ca Digi e la acelasi nivel cu Telekom si Vodafone (ca si semnal, in afara marilor orase), in rest sunt de acord cu tine :)

p.s. am iphone 6, nu a fost o problema izolata, ce legatura au setarile contului Digi cu semnalul??
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Telefoane mobile

Mesaj necititde tannu » Mar Noi 08, 2016 8:45 pm

damblagiu scrie:Bai! Nu vreau sa starnesc furtuni. Si eu ma gandeam la Digi, dar am ramas cu un gust amar dintr-o experienta trecuta.

Nici eu nu ii inghiteam si nici acum nu pot sa zic ca fac mai mult decat sa ii accept. Mereu m-am lovit de lipsa comunicare, lipsa interes, lipsa seriozitate, de cate ori s-a nimerit sa fie nevoie sa interactionez cu ei. Abonament la mobil nu mi-am facut pt ca era de rahat semnalul, la TV si net serviciul clienti era inexistent, departamentul tehnic era doar cu numele, si multe altele.
Acum (cel putin in ultimul an), aparent, totul s-a cam schimbat. De cate ori am fost la ei in sedii sau de cate ori am apelat serviciul clienti, am gasit comunicare, informare, seriozitate. Sper sa nu fie doar o perioada trecatoare...
Pana sa imi fac primul abonament la ei (acum cca 1 an) m-am codit o gramada. Pentru ca stiam faza cu semnalul si n-as fi dat un semnal bun doar pentru un pret mai mic (aveam Cosmote). Am decis sa fac miscarea dupa ce am chestionat o gramada de prieteni si prieteni ai prietenilor care aveau deja de ceva timp si abia apoi, cu ceva strangere de inima am facut mutarea. Nu imi pare rau. Am mai portat inca un numar (din Vodafone) acum cca 4-5 luni. Totul este ok la ambele, pana acum. Chiar nu am ce reprosa.
Si sa evitam discutii aiurea, cum am zis la inceput, nici acum nu pot sa zic ca fac mai mult decat sa ii accept (ca tot), datorita faptului ca au fost foarte problematici in trecut. Dar, in final, pana la urma, chiar daca nu ii inghiteam deloc in momentul in care mi-am facut primul abonament, am trecut peste gandind ca interesul meu primeaza.
Cosmote a fost foarte ok. Cum a devenit Telekom, zici ca s-a schimbat la fata. De unde mereu serviciul clienti era comunicativ si incerca sa ajute clientul, parca de a doua zi cum a venit Telekom s-au schimbat toti angajatii. Nu aveam cu cine sa ma inteleg, nu incerca niciunu sa miste un deget de cate ori aveam o problema. Asa ca le-am zis la revedere.
Multe se trec cu vederea, dar putine se uita
Avatar utilizator
tannu
 
Mesaje: 136
Membru din: Joi Iul 02, 2015 2:15 pm
Has thanked: 793 times
Been thanked: 431 times

Re: Telefoane mobile

Mesaj necititde tannu » Mar Noi 08, 2016 9:10 pm

iuliangrecu scrie:am iphone 6, nu a fost o problema izolata, ce legatura au setarile contului Digi cu semnalul??


Eu aberez pentru ca n-am avut problemele pe care le-ai intampinat tu ? Si pe langa mine iti mai aduc cel putin 15-20 persoane si un minim de 50 abonamente Optim Nelimitat, toate cu vechime cel putin 5 luni de zile, care sa-ti confirme ca n-au avut probleme.
Sa aberezi inseamna sa vorbesti fara sa ai habar sau fara sa incerci sa vezi de unde e problema, continuand sa o tii langa cu o problema personala izolata, generalizand.
Daca eu zic ca am avut mai multe probleme cu Vodafone si cu Telekom, decat cu Digi, pe partea de semnal, de unde pana unde vii sa imi spui ca aberez ? Crezi ca am actiuni la RDS si ma apuc sa mint lumea aiurea ? Sa-si ia fiecare ce crede de cuviinta. Ce am spus este parerea mea, bazata pe propriile experiente.

Daca in continuare ai probleme cu semnalul, sfatul meu e sa iti verifici telefonul. Iphone sunt cele mai bune, dar iphone 6 are bubele lui. Poate si al tau face parte dintr-un lot nasol. Pot sa ti-l dau exemplu pe vara-miu, care are tot iphone 6 (luat de nou, acum cca un an jumatate). De cand l-a luat i-a facut probleme cu semnalul si i s-au intrerupt convorbirile. Asa ii face si in ziua de azi, pentru ca e comod si n-are chef sa se duca cu el la garantie. Si are Vodafone de mai bine de 15 ani.

Baga-ti cartela in alt telefon cateva zile si vezi daca e aceeasi situatie. Daca pleci cu NU in brate, atunci, ce sa zic ? Stai fara semnal.

Nu e vorba de contul Digi la care te gandesti tu. E vorba de contul tehnic. N-avem noi treaba acolo, ci tehnicienii lor. E vorba de posibilitatea existentei unor setari gresite pe un cuib de conturi, printre care poate se afla si al tau. Si n-am zis ca asta e problema, ci doar ca e o posibilitate.
Multe se trec cu vederea, dar putine se uita
Avatar utilizator
tannu
 
Mesaje: 136
Membru din: Joi Iul 02, 2015 2:15 pm
Has thanked: 793 times
Been thanked: 431 times

Re: Telefoane mobile

Mesaj necititde damblagiu » Mie Noi 09, 2016 9:57 am

Relax man! O sa optez pt Digi si voi pastra Orange-ul unde sunt abonat de cand era Dialog, din primele doua saptamani ale lui de viata. Primul aparat l-am pastrat si a ajuns la o persoana de toata isprava cu un spirit viu, poate putin cam lenes (spiritul). Respect man! :wave: Sper sa nu-l fi aruncat. Nu de alta dar era desenat pe el semnul ca e interzis sa-l arunci la gunoi. D' aia l-am pastrat si eu atata amar de vreme ca nu am stiut cum sa scap de el.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Telefoane mobile

Mesaj necititde tannu » Mie Noi 09, 2016 11:02 am

Nota: (vad faza cu Relax :) ) Nu cititi mesajele mele de mai sus cu ideea ca ar fi fost scrise cu scrasnete de dinti. Departe de asa ceva. Sunt doar pe modul brut, nu nervos si nici jignitor. A nu se interpreta gresit. Ce e scris poate "suna" altfel decat ce e vorbit :)

Daca iti faci abonament Digi si optezi si pentru un telefon, in cazul asta pregateste-te sa astepti.
Abonamentul incepe sa curga imediat, dar pentru telefon trebuie sa astepti. O saptamana, in cazul fericit, dar poti ajunge cu asteptarea si pana la 3 luni de zile (mai ales la Allview, din ce am observat). Se fac multe abonamente, listele sunt lungi si se iau in ordinea incheierii contractelor, RDS nu cred ca tine stoc mai deloc, asa ca totul depinde de stocul si viteza furnizorilor de telefoane cu care au contract.
Multe se trec cu vederea, dar putine se uita
Avatar utilizator
tannu
 
Mesaje: 136
Membru din: Joi Iul 02, 2015 2:15 pm
Has thanked: 793 times
Been thanked: 431 times

Re: Telefoane mobile

Mesaj necititde damblagiu » Mie Noi 09, 2016 12:02 pm

tannu scrie:Nota: (vad faza cu Relax :) ) Nu cititi mesajele mele de mai sus cu ideea ca ar fi fost scrise cu scrasnete de dinti. Departe de asa ceva. Sunt doar pe modul brut, nu nervos si nici jignitor. A nu se interpreta gresit. Ce e scris poate "suna" altfel decat ce e vorbit :)


Tocmai ma intrebam cum faci daca te injura cineva de mama daca asa faci doar ca spune ceva rau de Digi :lol: :lol: :lol:
Am inteles bine mesajul tau. Merci pt sfat.
tannu scrie:
Daca iti faci abonament Digi si optezi si pentru un telefon, in cazul asta pregateste-te sa astepti.
O saptamana, in cazul fericit, dar poti ajunge cu asteptarea si pana la 3 luni de zile (mai ales la Allview, din ce am observat).


Bine ca mi-ai spus. In cazul in care astept mai mult de o saptamana renunt. Raman la Vodafone in continuare si vad ce tel imi ofera ei. Merci inca odata. :thumbup:
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Telefoane mobile

Mesaj necititde tannu » Joi Noi 10, 2016 9:15 am

Pai nu stiu daca poti sa renunti asa, oricum. Practic, abonamentul e abonament, iar pentru telefon se face separat.

Telefoanele din oferta sunt cele de pe site. Practic, oferta la ei inseamna ca dai un avans pentru telefon, iar diferenta o platesti in rate, fara dobanda.
Parca mai era o chestie, dar asta nu stiu in ce conditii... iti dadeau un telefon gratis. Parca la portare sau daca iti faceai minim 2 abonamente.. Chiar nu stiu. Aici trebuie sa te interesezi la ei.

Oricum, daca te hotarasti, fii pregatit sa astepti pentru telefon :))
Multe se trec cu vederea, dar putine se uita
Avatar utilizator
tannu
 
Mesaje: 136
Membru din: Joi Iul 02, 2015 2:15 pm
Has thanked: 793 times
Been thanked: 431 times

Re: Telefoane mobile

Mesaj necititde damblagiu » Vin Noi 11, 2016 4:48 pm

damblagiu scrie:O sa optez pt Digi si voi pastra Orange-ul

Gata.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Telefoane mobile

Mesaj necititde iuliangrecu » Sâm Noi 12, 2016 3:52 pm

damblagiu scrie:O sa optez pt Digi si voi pastra Orange-ul

Ai facut abonamentul Digi? "Black Friday 2016: Digi Mobil ofera pana la 400 lei reducere la telefoane sau 50% la abonament"

https://www.arenait.net/2016/11/12/blac ... ament.html
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Telefoane mobile

Mesaj necititde HHR » Lun Noi 14, 2016 11:24 am

De abia acum am înţeles că miniaturizarea este un segment important din evoluţia umană. Cel mare are liber să se juace pe laptop sau tabletă, chestii destul de accesibile din punct de vedere al mărimii. Freacă o chestie imposibilă denumită minecraft. Prelungind contractul la ceva telefonie mobilă (de vreo cinşpe ani îl tot prelungesc şi nu mai ajung la final) am primit două telefoane mobile condamnate să zacă pe undeva după principiul decât să dai, mai bine iei, chiar dacă nu foloseţti.. Juniorul mare a revendicat unul din aparate. I l-am dat şi stă să frece netul tuată ziua pe el. L-am întrebat de ce alege telefonul, că duar e mai mic decât tableta sau laptopul. Mi-a râspuns evaziv ... de aia !. Prin urmare, cred că miniaturizarea ţine de esenţa umană, astfel că, următorul salt evolutiv va ţine de miniaturizare şi nicidecum de dispariţia măselei de minte sau a apendicelui (organ cunoscut şi sub numele de apendicită, adică apendice dureros).
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Telefoane mobile

Mesaj necititde iuliangrecu » Dum Noi 27, 2016 11:16 pm

Cum mi-am reparat singur tel mobil, aphone 6, vechi de 1.5 ani

De vreo 2 luni, cu mare greutate reuseam sa-i incarc bateria, mufa telefonului facea figuri (am incercat cu mai multe cabluri).
Vineri, nu se mai incarca deloc, asa ca am googalit solutii de rezolvare. Am gasit sa cumpar mufa de incarcare/modul la aprox 40 ron, montare la service aprox 25 ron, zic asta e, daca nu am profitat de extraordinarele reduceri negre, asa-mi trebuie.
Exact cand sa dau cda pt piesa imi sare in ochi o postare, "cum sa-ti repari singur mufa de incarcare telefon", arunc un ochi acolo, si ce sa vezi, zice ala ca se ia un ac/bold/agrafa de hartie si se zgarma pe fundul mufei de incarcare, ca e posibil ca in timp acolo sa se fi depus de scame de la buzunarele hainelor unde a fost purtat.
Zis si facut, am luat o agrafa de hartie, si minune, am scos tone de scame, jur!
Dupa care am incercat incarcarea tel, a intrat mufa cablului inca jumatate din cat intra in ult timp.. :)

Operatiunea asta e valabila pt mai multe modele de tel, cred e necesara chiar si la buric! :)
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Telefoane mobile

Mesaj necititde damblagiu » Mar Dec 06, 2016 10:05 am

damblagiu scrie:
damblagiu scrie:O sa optez pt Digi si voi pastra Orange-ul

Gata.


Se tot blocheaza. "ingheatza" ecranul. Se deconecteaza de la retzele de trebuie sa-l inchid si sa-l deschid iar ca sa-si revina. A facut asta de doua ori. O sa mai umblu pe la setari si daca mai face odata ma duc sa-mi iau altul.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Telefoane mobile

Mesaj necititde tannu » Mar Dec 06, 2016 4:34 pm

Ce telefon ?
Multe se trec cu vederea, dar putine se uita
Avatar utilizator
tannu
 
Mesaje: 136
Membru din: Joi Iul 02, 2015 2:15 pm
Has thanked: 793 times
Been thanked: 431 times

Re: Telefoane mobile

Mesaj necititde damblagiu » Mie Dec 07, 2016 9:32 am

tannu scrie:Ce telefon ?


Tannule, Tannule! nu prea umbli p' aici pe forum. Stai numa pe topicul asta.
Ia vezi aici discutiile! viewtopic.php?t=240&p=55728#p55728
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Telefoane mobile

Mesaj necititde tannu » Mie Dec 07, 2016 4:22 pm

damblagiu scrie:
tannu scrie:Ce telefon ?


Tannule, Tannule! nu prea umbli p' aici pe forum.

Recunosc ca nu... Ma uit si eu, din cand in cand, la primele pagini (postari noi). Dar "din cand in cand" poate insemna si cateva zile distanta.
Dar am rasfoit acum sectiunea respectiva, in urma indrumarii ;)

Acelasi telefon si l-a luat si un prieten. Si pe el l-a incantat bateria si marimea ecranului, dar si el are genul asta de probleme (se blocheaza si alte cateva chestii ce il nemultumesc). Cred ca in mare parte se datoreaza faptului ca nu prea e un telefon de Android 6.

Faza cu intrebatul o fac toate (sa acceseze poze, contacte, etc.).
Multe se trec cu vederea, dar putine se uita
Avatar utilizator
tannu
 
Mesaje: 136
Membru din: Joi Iul 02, 2015 2:15 pm
Has thanked: 793 times
Been thanked: 431 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori