Cu si despre copiii nostri sau ai altora

Dispozitive mobile, bancuri, sport, animale de companie, shopping, etc.

Re: Cu si despre copiii nostri sau ai altora

Mesaj necititde mischaela » Mar Dec 06, 2016 1:22 pm

din pacate mosul a fost deturnat de duminica, a bagat ea nasul in portbagaj ... si le-a gasit pe alea a lu' mos celalalt de la sfarsitul lunii ...
pana la urma am petrecut seara in familie jucand remi ... cu jocul adus de mos ...
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Cu si despre copiii nostri sau ai altora

Mesaj necititde damblagiu » Mar Dec 06, 2016 1:22 pm

HHR scrie: La noi e simplu, ea este hipearfectivă iar eu sunt la nivelul de jos al afectivităţii


Treaba asta genereaza oare'sce conflicte chiar nedeschise si de care copilul sa-si dea seama. Sigur va incerca sa le speculeze in favoarea lui si atunci se duce dracu toata educatia
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Cu si despre copiii nostri sau ai altora

Mesaj necititde mischaela » Mar Dec 06, 2016 1:24 pm

la noi io' s politistu' rau ...
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Cu si despre copiii nostri sau ai altora

Mesaj necititde damblagiu » Mar Dec 06, 2016 1:26 pm

mischaela scrie:
poate covoarele ... dar sfantul batator? :o


Poate la voi acolo. In Bucuresti si-au facut astea garaje din ele
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Cu si despre copiii nostri sau ai altora

Mesaj necititde HHR » Mar Dec 06, 2016 1:29 pm

Din punct de vedere ştiinţific, sunt varză la capitolul principii educaţionale dar, mă salvează egoismul natural ....
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Cu si despre copiii nostri sau ai altora

Mesaj necititde mischaela » Mar Dec 06, 2016 1:30 pm

cuvantul magic ... garaje ... ar trebui mutata discutia la " jenante" ...
la noi in urbe s-au cam darmat, mai ales in jurul scolilor unde au aparut parcari.
Taman in buricul orasului, in mijlocul unei parcari noi noute troneaza o chestie belita pe toate partile, vreo doua cosmelii, parti a unei baterii deja darmate ...
... domnii respectivi ... au autorizatie, domle :thumbdown:
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Cu si despre copiii nostri sau ai altora

Mesaj necititde damblagiu » Mar Dec 06, 2016 1:33 pm

HHR scrie: mă salvează egoismul natural ....


.....ca un adevarat consumator de metale grele
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Cu si despre copiii nostri sau ai altora

Mesaj necititde damblagiu » Mar Dec 06, 2016 1:43 pm

mischaela scrie:la noi in urbe s-au cam darmat, mai ales in jurul scolilor unde au aparut parcari.


Acu' cativa ani, cand am fost acolo sa repar ceva in combinat am ramas impresionat tare de cati oameni alergau pe faleza aia a voastra f. frumoasa. Gandeam ca joggingul asta ajunge mai greu la tara. Iarta-mi nesimtirea, e doar o gluma. Am vazut oameni frumosi (urasc expresia asta dar e adevarata) alergand la orice ora din zi. O bila alba pt voi
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Cu si despre copiii nostri sau ai altora

Mesaj necititde mischaela » Mar Dec 06, 2016 2:36 pm

pacat ca noi i-am descoperit abia anul asta, dar de atunci nu mai lipsim de la alergarea 5k ...
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Cu si despre copiii nostri sau ai altora

Mesaj necititde April » Lun Dec 12, 2016 7:37 am

Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Cu si despre copiii nostri sau ai altora

Mesaj necititde mischaela » Lun Dec 12, 2016 9:04 am

Bucurie mare imi facu copila, loc 2 la TriChallenge Christmas ... Aquatlon copii 9-10 ani
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Cu si despre copiii nostri sau ai altora

Mesaj necititde iuliangrecu » Mie Dec 14, 2016 4:19 pm

Sugestii de activitati pt copii in decembrie si de Craciun (Bucuresti)

http://www.melc-codobelc.ro/activitati- ... e-craciun/

Festivalul de obiceiuri si datini “Mos Craciun vine la Excelsior”
festival craciun excelsior
Perioada: 14-22 decembrie, intervalul orar 17.00-21.00
Locatie: Parc Bazilescu
Cost: Intrarea libera
Acest festival de obiceiuri și datini este axat pe spectacole de teatru, concerte de colinde, recitaluri ale unor cântăreți cunoscuți, dar și pe ateliere creative de joacă pentru copii coordonate de actori și animatori, sau pe diverse concursuri.

Mini sedinte foto de Craciun
Perioada: 15-16 Decembrie, intervalul orar 11.00-20.00
Locatie: In picioarele goale, Str. Malva nr. 39
Cost: 85 lei
Sedintele foto au loc joi, 15 decembrie si vineri, 16 decembrie intre orele 10 si 14 si dureaza 30 de minute. Pretul unei sedinte foto este de 85 lei si veti primi aproximativ 30 fotografii editate profesional.

Craciunul Copiilor, Teatrul Ion Creanga
Perioada: 16-20 Decembrie, intervall orar 15.00-20.00
Locatie: Parcul Kiseleff
Cost: Intrare libera
Parcul Kiseleff din București se pregătește de sărbătoare. Între 16 și 20 decembrie 2016, spiriduși de toate vârstele sunt așteptați la ”Crăciunul Copiilor” cu nenumărate surprize – toate, presărate cu un ingredient secret: spiritul sărbătorilor de iarnă – și așezate într-un decor desprins din vis: Scena colindătorilor și Satul lui Moș Crăciun.
Timp de 5 zile, sătucul va găzdui ateliere de muzică, teatru și meșterit decorațiuni pentru copii cu vârsta peste 4 ani, în cele 2 centre de activități: Laboratorul de povești și Laboratorul de cadouri.

Mos Craciun vine la Casa Artelor
Perioada: 17-18 Decembrie, intervalul orar 18.00-20.30
Locatie: Evenimentul are loc la Centrul Cultural Casa Artelor, Bulevardul Micea Voda nr. 5
Cost: Intrare libera
Sambata vor avea loc un spectacol de muzica interpretat de copii, spectacol de magie si concert extraordinar intitulat „Blue Magic Christmas” in interpretarea lui Mike Godoroja & Blue Spirit.
Duminica Mos Craciun vine la Casa Artelor, si nu oricum ci insotit de reni adevarati si pitici fermecati.

Bounty Fair, Editia de Craciun
Perioada: 17-18 Decembrie, intervalul orar 10.00-19.00
Locatie: Casa Universitarilor, Str. Dionisie Lupu nr. 46
Cost: 8 lei persoană. Copiii sub 14 ani au acces gratuit
Un târg plin de creaţii de tot felul, locul ideal de găsit cele mai speciale surprize de sărbatori! Pentru copii vor avea loc multe ateliere de creatie si piese de teatru. Programul detaliat al activitatilor pentru copii poate fi consultat aici http://bountyfair.ro/index.php/category ... editia-21/. Dintre acestea, enumeram atelierul de pictura pe apa, atelierul de impletituri, si piesa de teatru pentru copii organizata de Juxi Magic.

Program pentru copii la Casa Memoriala Tudor Arghezi
Perioada: 17 si 18 decembrie, ora 10.00 si 11.30
Locatie: Casa Memoriala Tudor Arghezi, Strada Martisor nr. 26
Cost: 5 lei/persoana (adult sau copil)

Mama Fest, Bucuresti
Perioada: 18 decembrie, intervalul orar 10.00-19.00
Locatie: CasaRudolf Steiner, Str. Visinilor nr. 17
Cost: intrare libera
Targ de cadouri, ateliere de creatie pentru adulti si copii, organizat de asociatia Work At Home Moms Romania. Toate produsele expuse precum si atelierele sunt organizate de mamele din asociatie.

Sesiune de autografe Zurli
Perioada: 18 decembrie, intervalul orar 18.00-20.00
Locatie: Plaza Romania, Bd. Timosoara nr. 26Z
Cost: intrare libera
Gasca Zurli are ultimul eveniment din acest an la Plaza Romania. Dupa spectacolul Sorcova Zurli de pe scena, cele mai iubite personaje din Romania vor da autografe copiilor intr-un spatiu special amenajat.

Minunea unui copil – Spectacol de Craciun
teatru minunea unui copilPerioada: 20 decembrie (11:00 și 19:00), 21 decembrie (11:00 și 19:00) și 22 decembrie – 11:00
Locatie: Sala Mare de la ARCUB (Str. Lipscani nr. 84-90)
Cost: Biletele costa 15 lei sau 25 lei si pot fi achiziționate online pe arcub.ro sau la casa de bilete ARCUB din str. Lipscani 84-90
Spectacolul de teatru este organizat de Primăria Municipiului București prin ARCUB alături de Compania Passe-Partout Dan Puric.

Patinoarul Operei Comice pentru Copiilor
Perioada: luna decembrie, intervalul orar 15.00-20.00 L-V, 10.00-20.00 S-D
Locatie: Calea Giulesti nr. 16
Cost: 10 lei fara patine, 15 lei cu patine.
La începutul lunii decembrie, Opera Comică pentru Copii a deschis un patinoar exclusiv pentru copii, amplasat în aer liber, „la grădină”, în incinta instituției. Programul de funcționare este de la 15:00 la 20:00, de luni până vineri, iar în weekend, de la 10:00 la 22:00.

Mogosoaia Magica de Craciun si Ambasada lui Mos Craciun
Perioada: 5-24 decembrie, pana la ora 21.00
Locatie: Parcul Mogosoaia
Cost: Intrare libera
Programul Moșului și al elfilor este zilnic între 12.00- 21.00 până pe 24 decembrie. Ambasada lui Mos Craciun este deja deschisa, intrarea se face in baza unui pasaport pe care copiii il vor obtine pe loc. Anul trecut se putea obtine si fotografii pe loc contra unui cost modic.

Targul de Craciun Bucuresti
Perioada: pana la 31 decembrie, intervalul orar 10.00-22.00
Locatie: Piata Constitutiei
Cost: intrarea libera
Deja nu mai este o noutate, Targul de Craciun Bucuresti amplasat in Piata Constitutiei pana pe 31 decembrie isi asteapta vizitatorii cu zone gastronomice si de mestesuguri, concerte in aer liber, si distractii pentru cei mici: patinoar, carusel si trenulet, toate cu intrare libera. Atractia evenimentului: Casa lui Mos Craciun, unde este recomandat sa mergeti pe perioada zilei, pentru a evita aglomeratia de seara.
Programul in limba romana poate fi consultat aici.

Ateliere si activitati pentru copii in centrele comerciale

Sun Plaza –Pedalăm spre fapte bune pentru copiii cu autism!
Perioada: 17 si 18 decembrie, intervalul orar 14.00-20.00
Campania de responsabilitate socială „Pedalăm spre fapte bune” pentru Asociația Help Autism are drept scop ajutorul financiar oferit familiilor ce se confruntă cu această problemă, precum și conștientizarea în rândul comunității asupra nevoii de recuperare și integrarea copiilor cu autism în societate. Pentru susținerea cauzei Asociației Help Autism, vedete, bloggeri, persoane publice vor pedala fiecare timp de 30 de minute în centrul comercial, pe o bicicletă statică, așezată în zona intrării principale.

Sun Plaza – Lumea lui Mos Craciun se muta in Sun Plaza
Perioada: toata luna decembrie
În preajma sărbătorilor de iarnă, Sun Plaza îi întâmpină pe cei mici cu activități și ateliere, iar pe cei mari cu multe idei de cadouri! Între 8 și 24 decembrie, toți copiii care au fost cuminți anul acesta sunt invitați să îl întâlnească pe Moș Crăciun, în următorul program: câte 4 zile pe săptămână: Joi, Vineri între 17:00-19:00 și Sâmbătă și Duminică între 13:00-19:00, în zona restaurantelor de la etajul 1. In weekend-ul 16-18 decembrie Moș Crăciun și spiridușii săi au pregătit diverse activități interactive pentru cei mici.

Multe activitati pentru copii si in Mall Baneasa – in peroada 15-18 decembrie sunt organizate in fiecare zi activitati pentru copii: ateliere de decoratiuni omuleti de tura dulce, atelier de realizat decoratiuni pentru bradul de Craciun, calatorie virtuala cu sania lui Mos Craciun.

Si in Mall Veranda proaspat deschis in zona Obor se vor organiza ateliere pentru copii. Toata luna este dedicata activitatilor pentru copii, micutii avand posibilitatea de a participa gratuit la spectacole si ateliere pentru copii, organizate in parteneriat cu Fundatia United Way. De asemenea, pasionatii de patinaj, pot practica sportul preferat la Patinoarul de la Veranda, deschis zilnic, intre orele 10:00 – 22:00.

Centrele Comerciale Auchan (Drumul Taberei, Titan, Vitan, Crângași, Berceni și Pallady din București) au pregatit de asemenea activitati pentru copii toata luna decembrie.
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Cu si despre copiii nostri sau ai altora

Mesaj necititde April » Dum Apr 23, 2017 8:49 am

O tragedie ce s-a intamplat celor doi copii alpinisti... frumosi, pasionati, isteti, performeri....
Poti spune ca soarta nemiloasa, ca muntele isi cere tainul de vieti, ca parintii au impins peste limita de siguranta...
Un moment de reculegere pentru Dor Geta Popescu (13 ani), și Erik Gulacsi (12 ani)
http://adevarul.ro/locale/brasov/cea-ma ... index.html

Delicat subiectul, cat e pasiunea copilului, cat este ambitia parintelui, cat sa sprijini copilul in pasiunile lui, unde sa te opresti in fortarea performantei, cum traiesti, ca parinte dupa nenorocire, cu gandul ...
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Cu si despre copiii nostri sau ai altora

Mesaj necititde iuliangrecu » Dum Apr 23, 2017 10:20 am

April scrie:O tragedie ce s-a intamplat celor doi copii alpinisti

Ma uitam aseara la stirea asta, efectiv s-a strans inima in mine, ma puneam in locul acelor parinti, e cumplit.. Dumnezeu sa-i odihneasca in pace
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Cu si despre copiii nostri sau ai altora

Mesaj necititde iuliangrecu » Dum Apr 23, 2017 1:33 pm

-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori