Lumea Cafelei

Dispozitive mobile, bancuri, sport, animale de companie, shopping, etc.

Re: Lumea Cafelei

Mesaj necititde eugenm » Dum Mai 18, 2014 7:07 pm

Se pare ca lui Sebastian i-a placut cadoul nostru : https://www.facebook.com/pages/Black-Ey ... 7618616536
eugenm
Fan Thassos
 
Mesaje: 332
Membru din: Mie Ian 15, 2014 8:40 pm
Has thanked: 2265 times
Been thanked: 1585 times

Re: Lumea Cafelei

Mesaj necititde Alinuta » Dum Mai 18, 2014 7:11 pm

Gataaaaa, ne-am si pus pe dat LIKE-uri, plus Apreciere la pagini!!!

Speram sa fie totul bine pana ajungem noi acolo!!! ;)
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Lumea Cafelei

Mesaj necititde Alinuta » Dum Mai 18, 2014 7:25 pm

Acum, ca sunt si prietena pe FB cu Sebastian, nu pot decat sa ma bucur ca un copil mic!!! :clap:
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Lumea Cafelei

Mesaj necititde Alinuta » Lun Mai 19, 2014 2:12 pm

Am primit o istorioara, pe cat de interesanta, pe atat de emotionanta, asa ca nu aveam cum sa n-o impartasesc cu voi:

"Am intrat cu un prieten într-o cafenea mică din Belgia și am comandat.
În timp ce ne îndreptam spre masa noastră, doi oameni au ajuns și s-au apropiat de bar.
„Cinci cafele, vă rog. Două pentru noi și 3 în așteptare”. Au plătit, și-au luat cele 2 cafele și au plecat.

Mi-am întrebat prietenul „ Ce înseamnă cafele în așteptare?”
Prietenul mi-a răspuns „ Așteaptă și-o să vezi.”

Au mai intrat câțiva oameni. Două fete au cerut câte o cafea pentru fiecare, au plătit și au plecat.
Comanda următoare a constat în 7 cafele și a fost făcută de 3 avocați- trei pentru ei și 4 „ în așteptare”. În timp ce încă mă întrebam ce înseamnă „ cafelele în așteptare”, aceștia pleacă.

Deodată, un om îmbrăcat cu haine vechi, care semăna cu un cerșetor, ajunge la bar și întreabă binevoitor : „ Aveți o cafea în așteptare?” și chelnerul îi servește o cafea.

Recapitulare : oamenii plăteau de dinainte o cafea care urma să fie servită unei persoane aflată în imposibilitatea de a-și plăti o băutură caldă! Această tradiție a început la Napoli, dar a fost răspândită în toată lumea și în câteva locuri este posibil să comanzi nu numai „ cafele în așteptare” dar și un sendviș sau o masă completă...
Faceți ca această idee frumoasă să fie publicată în toată lumea! Ar fi minunat ca acest lucru chiar să se realizeze."

(sursa: facebook)

Cafea in asteptare.jpg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Lumea Cafelei

Mesaj necititde damblagiu » Lun Mai 19, 2014 3:56 pm

Nu crezi ca barmanul o sa bage banii in buzunar si cand va veni persoana in imposibilitate sa-i spuna ca nu are nici o cafea in asteptare?
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Lumea Cafelei

Mesaj necititde Alinuta » Lun Mai 19, 2014 4:09 pm

La noi?
Orice e posibil!!!

La ei?
Pana si cersetorii sunt educati...
Si fii convins ca acei oameni primeau bon fiscal pt TOATE cafelele comandate si nu numai pt 3.

Asta e diferenta dintre NOI si EI: civilizatie, educatie, spirit civic...si lista ar putea continua.
Off-topicul nostru, insa, ar cam trebui sa se opreasca aici! :wave:
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Lumea Cafelei

Mesaj necititde gabriel » Joi Mai 22, 2014 11:16 pm

Cum se bea cafeaua in jurul lumii. 8 specialitati de incercat

In orice colt al lumii te-ai afla, cu siguranta iti vei incepe ziua cu o cafea fierbinte. Doar ca fiecare tara are specialitatea ei. Daca esti in Madrid, poti cere un cortado, daca esti in Australia, poti incerca un flat white, iar daca esti in Italia, aici e treaba serioasa. Iata ce sa-ti comanzi la cafelenele din strainatate, in functie de destinatie.

1. Yuanyang — China

Aceasta specialitate este populara in mai multe parti ale Chinei, in special in Hong Kong. Se face amestecand 3 parti de cafea si 7 parti de ceai neagru cu lapte. Initial, Yuanyang se servea doar la cafenele, dar in prezent se gaseste si in meniurile restaurantelor.
1. Yuanyang — China.jpg
2. Cortado — Spania/Portugalia/ Columbia

Un cortado este un espresso cu foarte putin lapte cald. Este asemanator cu caffe macchiato din Italia.
2. Cortado.jpg
3. Wiener Melange — Austria

Aceasta specialitate vieneza este foarte asemanatoare cu cappuccino. Este facut din doua shoturi de espresso cu lapte si spuma de lapte.
3. Wiener.jpg
4. Café de Olla — Mexic

Este cafea preparata in oale de lut, care ii dau o aroma speciala. Contine si scortisoara, care o indulceste discret.
4. Café de Olla.jpg
5. Kopi Susu Panas — Malaezia

Britanicii au introdus cafeaua in Malaezia la inceputul secolului al 19-lea, insa stilul in care se consuma aici este unul intens si dulce. Se foloseste o cafea tare si se amesteca cu lapte condensat.
5. Kopi Susu Panas.jpg
6. Cafeaua turceasca

Este cafeaua la ibric, facuta din boabe proaspat macinate, fierte intr-un vas din cupru numit "cezve". Se toarna intr-o cana mica si se serveste fierbinte, cand zatul se asterne la fund.
6. Cafeaua turceasca.jpg
7. Cafeaua filtrata indiana

Cunoscuta si sub termenul de kaapi, cafeaua indiana este facuta din boabe proaspat macinate, cu lapte si cicoare. Este preparata intr-un recipient metalic cu doua cupe circulare, din care iese o cafea intensa.
7. Cafeaua filtrata indiana.jpg
8. Espresso Romano — Italia
Cafeaua este treaba serioasa in Italia, in special in Roma, unde espresso este regele. Aici au si luat nastere o multime de bauturi pe baza de espresso. Trebuie sa incerci un shot de espresso servit cu o felie de lamaie, care te umple de energie.
8. Espresso Romano.jpg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: Lumea Cafelei

Mesaj necititde gabriel » Vin Mai 23, 2014 9:29 am

De cateva zile folosim Marella si sunt multumit de rezultat.
Multumesc Eugen!
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: Lumea Cafelei

Mesaj necititde sil200 » Vin Mai 23, 2014 9:54 am

eugenm scrie: avem o presa franceza de la Bodum, un model cu pereti dublii din inox astfel incat sa nu se piarda caldura in timpul infuziei si dupa cca 5-6 minute obtinem o "licoare" de vis !

https://www.youtube.com/watch?v=E06OYrgqgc8


Ce diferente sunt fata de o cana din sticla de 45 lei?
Apa o torni dupa ce a dat in clocot?
sil200
Fan Thassos
 
Mesaje: 189
Membru din: Mie Ian 22, 2014 11:51 am
Has thanked: 267 times
Been thanked: 896 times

Re: Lumea Cafelei

Mesaj necititde eugenm » Vin Mai 23, 2014 11:36 am

@sil200, exista doua diferente, una importanta si una mai putin importanta.

Modelul acesta de la Bodum, are pereti dubli iar spariul dintre acestia este vidat (exact ca la termos) ceea ce inseamna ca pe toata durata procesului de infuzie temperatura apei nu scade deoarece nu exista pierderi de caldura ... Daca cafeaua este proaspata atunci poti sa extragi arome si "parfumuri" care altfel, odata cu scaderea temperaturii, se pierd ... Rezultatul final va fi mai aromat !

Poti incerca la o presa normala sa preincalzesti pertii acesteia cu apa fierbinte si in momentul in care incepi infuzia sa invelesti recipentul cu un prosop mai gros !

A doua diferenta, mai putin importanta, se regaseste la sita. Aceasta are o garnitura de silicon suplimentara care te ajuta sa retii toata "macinatura" in presa :

V1508-ISR.jpg

Apa niciodata nu o dau in clocot, deoarece peste 100gr.C aceasta scoate TOATE aromele din cafea inclusiv cele mai putin placute la gust. Atunci cand apa aproape sta sa dea in clocot, opresc focul, numar pana la 10 si torn incet de tot apa peste macinatura astfel incat aceasta sa se satureze.
eugenm
Fan Thassos
 
Mesaje: 332
Membru din: Mie Ian 15, 2014 8:40 pm
Has thanked: 2265 times
Been thanked: 1585 times

Re: Lumea Cafelei

Mesaj necititde eugenm » Vin Mai 23, 2014 11:51 am

gabriel scrie:De cateva zile folosim Marella si sunt multumit de rezultat.
Multumesc Eugen!


Pot sa iti recomand si un loc excelent de unde poti cumpara cafea proaspat prajita :) !... Poate te reapuci sa bei 8-)
eugenm
Fan Thassos
 
Mesaje: 332
Membru din: Mie Ian 15, 2014 8:40 pm
Has thanked: 2265 times
Been thanked: 1585 times

Re: Lumea Cafelei

Mesaj necititde gabriel » Vin Mai 23, 2014 12:02 pm

eugenm scrie:
gabriel scrie:De cateva zile folosim Marella si sunt multumit de rezultat.
Multumesc Eugen!


Pot sa iti recomand si un loc excelent de unde poti cumpara cafea proaspat prajita :) !... Poate te reapuci sa bei 8-)

Poti incerca... :)
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: Lumea Cafelei

Mesaj necititde eugenm » Vin Mai 23, 2014 12:11 pm

Se numeste Coffee Map Roastery, se afla undeva pe langa Piata Dorobanti ... Cafeaua ce ti-o recomand este Ethiopia Sidamo : http://www.coffeemap.ro/portfolio/ethiopia-sidamo/

Cam cu asta se ocupa baietii acestia : https://www.youtube.com/watch?v=pAoVVEwGZnc
eugenm
Fan Thassos
 
Mesaje: 332
Membru din: Mie Ian 15, 2014 8:40 pm
Has thanked: 2265 times
Been thanked: 1585 times

Re: Lumea Cafelei

Mesaj necititde teo » Sâm Mai 31, 2014 1:46 pm

suferinta si marketing intr-o ceasca de cafea
http://www.travelzoom.ro/suferinta-dint ... -lume.html
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Lumea Cafelei

Mesaj necititde eugenm » Dum Iun 01, 2014 8:36 pm

Din pacate (pentru mine) am cumparat si eu o punga cu boabe proaspat prajite de Kopi Luwak pe bani foarte multi si am fost usor dezamagit ... Gustul a fost usor mai putin acid decat o cafea obisnuita, aroma echilibrata dar parca "mata", nesurprinzatoare in bolta palatina. Mi-as fi dorit sa mai experimentez dar fiind cea mai scumpa cafea din lume am considerat ca exista MULTE alte arome ce asteapta sa fie descoperite mai ales ca eu cred in iubire la prima degustare, iar Kopi Luwak nu a fost una din ele...

Care este "secretul" acestei cafele ? In arhipelagul Indonezian, ciresele de cafea sunt mancate de o specie de mamifere numita zibeta (asemanatoare simpaticelor "fossa" de care era King Julien speriat). Odata ingerate ciresele de cafea sunt partial digerate si eliminate, excrementele sunt culese de fermieri, spalate bine, uscate la soare si prajite, devenind astfel ceea ce lumea cunoaste ca fiind cea mai scumpa cafea din lume Kopi Luwak ! Prin digerarea partiala in stomacul zibetelor un proces de fermentare are loc unde enzimele descompun o parte din proteinele continute in cireasa de cafea alterand astfel "produsul final".

Din pacate (asa cum este precizat si in reportajul propus de Iuhas) odata cu filmul The Bucket List lumea a aflat de Kopi Luwak, iar cererea a crescut exponential. Asa incat dintr-o productie FOARTE mica total sustenabila, in care fermierii cautau prin jungla excremente de zibeta, totul a devenit o afacere CRUDA. Zibetele sunt prinse, tinute in custi pe viata si hranite cu forta cu boabe de cafea ...
eugenm
Fan Thassos
 
Mesaje: 332
Membru din: Mie Ian 15, 2014 8:40 pm
Has thanked: 2265 times
Been thanked: 1585 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 78 vizitatori


cron