Retele mobile

Dispozitive mobile, bancuri, sport, animale de companie, shopping, etc.

Ce retea preferati/apreciati?

1. Vodafone
6
32%
2. Orange
7
37%
3. Digi
6
32%
4. Telekom
0
Niciun vot
5. Altele
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 19

Retele mobile

Mesaj necititde iuliangrecu » Dum Iul 31, 2016 3:22 pm

Zilele trecute fiind plecati in concediu ceva timp prin tara, am avut o experienta total/foarte neplacuta vis-a-vis de retele/semnal GSM, astfel incat invit/provoc lumea la pareri pro/contra si experiente in acest sens :)

Incep prin a detalia cea mai calda experienta proprie:
Am fost client Vodafone dintotdeauna, pana cand au intrat pe piata Digi cu ofertele lor super ieftine.
Din 2014 m-am portat la o oferta albastra ieftina :) , iar exact dupa portare eram undeva pe o plaja langa Mangalia, bineinteles toata perioada sejurului nu am avut net (cosmarul meu), raspunsul customer client fiind, retea cazuta/foarte solicitata (FMM)..
Am inchis ochii, am trecut peste momentul asta spunandu-mi ca sunt si ei la inceput, in dezvoltare, calm baby..

Cum spuneam mai sus, zilele trecute am avut o experienta TOTAL neplacuta, in zona Sovata-Praid. De ce am bolduit total, pt ca, 10 zile efectiv nu am avut semnal 2G! (va rog, nu incepeti cu problema, ca poate am un telefon jaf :)
Ma repet, nu am putut folosi reteaua timp de 10 zile sa pot suna/sa fiu sunat constant in aceste zile, la modul in care in salina Praid semnalul Vodafone era full, si lumea isi posta live de acolo..

Morala: ieri m-am portat pe cartela vodafone (nu zic ca nu au si ei bubelele lor, dat ati vazut ofertele?), am solicitat si la orange oferte la portare, dar la cum au dat feed back, m-am lasat pagubas..
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Retele mobile

Mesaj necititde Bosley » Mar Aug 23, 2016 8:55 am

Pentru asta exista telefoanele dual sim :)
Eu (de fapt fii-meu) am avut o problema cu Vodafone.
A fost plecat copilu intr-o tabara pe langa Moeciu si nu am putut sa vb pe telefonu cu cartela Vodafone in el.
In schimb, altii cu cartele Digi si Orange vb cu parintii fara probleme.
Avatar utilizator
Bosley
Fan Thassos
 
Mesaje: 452
Membru din: Joi Ian 09, 2014 9:45 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 576 times
Been thanked: 798 times

Re: Retele mobile

Mesaj necititde iuliangrecu » Mar Aug 23, 2016 2:06 pm

Sambata am inoptat in Eforie Sud, pe str ioan voda cel cumplit, la mijloc intre plaja si drumul european. Eram multi cu vodafone, toti injuram ca aveam deabia o liniuta semnal si mergea oribil pe cand digi si orange era aproape full.. ghinion.
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Retele mobile

Mesaj necititde zanga2 » Mie Aug 24, 2016 7:29 am

Sa aveti grija cu marlanii de la voma-fone. Ori de cate ori plec in roaming imi activeaza din oficu "roaming pe zi" la numai 2euro/zi, asta de oftica ca au scazut tarifele in roaming. Ori de cate ori le fac sesizare recunosc imediat ca nu exista nici o "activare" din partea mea a optiunii si se ofera sa scada costurile extra la urmatoarea factura si sa se asigure ca nu mai am optiunea activa. Aiurea, urmatoarea iesire din tara, se repeta povestea.
zanga2
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 557
Membru din: Vin Iun 20, 2014 4:13 pm
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1949 times

Re: Retele mobile

Mesaj necititde demential » Vin Sep 16, 2016 5:02 pm

sms de la firma rosie : "pentru anii petrecuti impreuna iti oferim cadou 10 gb de net national..."
a mai primit cineva ?
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Retele mobile

Mesaj necititde tannu » Vin Sep 16, 2016 5:52 pm

Analizand si adunand plusurile si minusurile, Digi Mobil ramane campion, deocamdata.
Orange e ok, dar scump.
Telekom... nu mai e Cosmote.
Vodafone zgaltaie balanta de bile negre si albe de ti se face lehamite la un moment dat.

...Parerea mea, bineinteles.
Multe se trec cu vederea, dar putine se uita
Avatar utilizator
tannu
 
Mesaje: 136
Membru din: Joi Iul 02, 2015 2:15 pm
Has thanked: 793 times
Been thanked: 431 times

Re: Retele mobile

Mesaj necititde Sindrom » Vin Sep 16, 2016 6:16 pm

1. Orange - da sunt scumpi
2. VDF - sunt tigani
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Retele mobile

Mesaj necititde Malex » Vin Sep 16, 2016 7:31 pm

sms de la firma rosie : "pentru anii petrecuti impreuna iti oferim cadou 10 gb de net national..."<br />a mai primit cineva ?


Da, chiar astăzi.

Trimis de pe al meu Redmi Note 2 folosind Tapatalk
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Retele mobile

Mesaj necititde demential » Vin Sep 16, 2016 7:47 pm

mda, cred ca e un fel de test+promo, ca sa se obisnuiasca lumea cu aplicatia lor de mobil :)
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Retele mobile

Mesaj necititde iuliangrecu » Vin Sep 16, 2016 7:58 pm

tannu scrie:Analizand si adunand plusurile si minusurile, Digi Mobil ramane campion, deocamdata.
Orange e ok, dar scump.
Telekom... nu mai e Cosmote.
Vodafone zgaltaie balanta de bile negre si albe de ti se face lehamite la un moment dat.

...Parerea mea, bineinteles.

Toti operatorii au hibe si reclamatii la greu.
Dar la ce este Digi campion? doar la super ieftin, atat. Caci la semnal sunt varza in afara marilor orase, in august am stat 10 zile in ditai statiunea si nu aveam semnal sa pot vorbi la tel, cum am ajuns acasa am si reziliat cu ei
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Retele mobile

Mesaj necititde iuliangrecu » Vin Sep 16, 2016 8:02 pm

demential scrie:sms de la firma rosie : "pentru anii petrecuti impreuna iti oferim cadou 10 gb de net national..."
a mai primit cineva ?

Da, sotia a primit, oferta de 15gb, se uita si la oama
Dar pt ca este valabil doar 3 luni, pass
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Retele mobile

Mesaj necititde tannu » Vin Sep 16, 2016 11:15 pm

iuliangrecu scrie:Toti operatorii au hibe si reclamatii la greu.
Dar la ce este Digi campion? doar la super ieftin, atat. Caci la semnal sunt varza in afara marilor orase, in august am stat 10 zile in ditai statiunea si nu aveam semnal sa pot vorbi la tel, cum am ajuns acasa am si reziliat cu ei


Mda, nu stiu ce sa zic... In cazul tau, undeva, ceva a fost. De la telefon, de la RDS... nu stiu. Avand in vedere ca acolo unde nu au ei acoperire, merg pe alte retele, nu se explica problema ta. Ai roaming national, il activezi si merge treaba. Si avand in vedere situatia povestita, din punctul meu de vedere esti unul din cazurile izolate, care a intampinat o problema de ordin tehnic din vina RDS sau din vina telefonului. Pentru a fi sigur, ideal era sa bagi cartela in alt telefon sau sa verifici situatia altor abonati din zona unde te aflai (stiu ca suna a "cum sa fac asa ceva ?!", dar eu as face-o fara retinere, indiferent cat de dubios as parea). In fond si la urma urmei, este interesul meu.
N-am fost si nu sunt fan RDS. Ba chiar am o oarecare scarba vizavi de ei (motive irelevante in discutie), dar am ales sa las Telekom si Vodafone pt ceva sa merite banii dati (per total). Un abonament il am de aproape un an, iar al doilea de cateva luni. Mai am o sumedenie de prieteni cu abonamente RDS, unele trecute de 2 ani vechime. N-are niciunul nimic de reprosat (in limitele bunului simt).
Imi pare rau de situatia pe care ai intampinat-o.
Multe se trec cu vederea, dar putine se uita
Avatar utilizator
tannu
 
Mesaje: 136
Membru din: Joi Iul 02, 2015 2:15 pm
Has thanked: 793 times
Been thanked: 431 times

Re: Retele mobile

Mesaj necititde iuliangrecu » Mie Dec 14, 2016 2:06 pm

Salutare,

Cei care utilizati Orange, daca ati probleme cu lipsa de semnal de curand, cam in ce zone vi s-a intamplat asta? intentionez sa imi iau un sim back-up pt calatorii (in tara), multumesc anticipat de sfaturi, idei, carcoteli ;)
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Retele mobile

Mesaj necititde damblagiu » Mie Dec 14, 2016 2:13 pm

iuliangrecu scrie:Salutare,

Cei care utilizati Orange, daca ati probleme cu lipsa de semnal de curand, cam in ce zone vi s-a intamplat asta? intentionez sa imi iau un sim back-up pt calatorii (in tara), multumesc anticipat de sfaturi, idei, carcoteli ;)

Numai in f putine zone izolate si limitate ca spatiu.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Retele mobile

Mesaj necititde iuliangrecu » Mie Dec 14, 2016 2:25 pm

damblagiu scrie:Numai in f putine zone izolate si limitate ca spatiu.

:think:
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Următorul

Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori