Fuga de conationali in strainatate

Re: Fuga de conationali in strainatate

Mesaj necititde Maria » Sâm Iul 04, 2015 11:53 am

Mai rau decat referendumul mi se par manelele in parcare.
Azi de dimineata in free parking-ul din Potos se aolea unu' de zor!
Intr-o conversatie cu niste greci care ma intrebau tse inseamna manele unul dintre ei zice: A, schiladica, ceea ce intr-o oarecare traducere insnseamna cateleasca. Imi pare rau de asocierea cu limbajul patrupedelor.
Sa ne ascundem pe Ypsario ca sa nu ii mai auzim sau sa ii aruncam pe ei de acolo?
Stiu ca fiecare e liber sa asculte ce vrea...teoretic. Eu mi-am cumparat o bratara neagra cu tinte, intru purificarea urechilor!
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Fuga de conationali in strainatate

Mesaj necititde HHR » Sâm Iul 04, 2015 12:32 pm

Manelele (catelestile, a propos ... plastica traducerea :lol: ) nu au nimic rau prin ele insele (si nimic bun, evident), atat timp cat sunt ascultate la nivel decibelic decent, in spatiul vital (intim) al maneloidului. Cand sunt ascultate ostentativ, cand behaiala se revaesa peste un spatiu nejustificat de mare, ele devin deranjante, sunt ca o chemare spre reintoarcerea la o turma ancestrala, la un eden al prostului gust.

Eu mi-am cumparat o bratara neagra cu tinte


Merge cu un tricou negru, cu Mayhem, Deicide sau alte chestii cu satane.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Fuga de conationali in strainatate

Mesaj necititde April » Dum Iul 16, 2017 11:11 pm

In continuarea discutiei Thassos LIVE
Romanii sunt FOARTE bine primiti in Thassos.
Sarbii, de exemplu, sunt mult mai galagiosi, vin cu multi copii mici per familie, intr-un studio de 2 persoane se cazeaza 2 - 3 adulti + 2-3 -4 copii, claie peste gramada, paturi suplimentare, saltele pe jos...
Calatoresc cu copii sub un an, cu urletele inevitabile...
Vin cu mancare congelata, cumpara de la magazine si
gatesc zilnic la plitele din camere, rar sau deloc mananca la taverne, iar atunci comanda minimal.
Am vorbit in seara asta cu prietena mea, care lucreaza de multi ani in Thassos, in turism, cu grupuri de romani, despre venitul cocalarilor in Thassos.
I-am relatat discutiile din forum.
Parerea ei este ca nu forumul are vina aducerii cocalarilor si ca oricum, acestia vin o data si gata. Se lamuresc si nu revin.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Fuga de conationali in strainatate

Mesaj necititde damblagiu » Lun Iul 17, 2017 11:52 am

Nu sunt deranjat de conaționalii noștrii ci de numărul turiștilor de pe insula. Tânjesc de vremurile când puteai parcurge drumul spre Ypsarion in curul gol că nu trecea nici dracu pe acolo. În afară de aglomerație, numărul mare de turiști a modificat și comportamentul localnicilor. Nu înțeleg ce aveți cu copii. Ce ați vrea!? Copii de 5-10 ani să stea pe șezlong și să citească o carte în liniște? Dacă ai mei ar fi procedat așa îi duceam la doctor, căutării dom doctor că sunt bolnavi. Cu excepția țipetelor isterice ale unor copii răsfățați, cărora nu li se da ce și doresc ei în momentul ăla restul nu mă deranjează. Chiar îmi place. Sunt vi. E normal că cei de la taverne sa le placa cei ce consuma la ei in cârciumă iar pe cei ce mănâncă din traista sa nu i aprecieze lafel.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Fuga de conationali in strainatate

Mesaj necititde damblagiu » Lun Iul 17, 2017 11:55 am

Erată. Caută i dom doctor........
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Fuga de conationali in strainatate

Mesaj necititde tannu » Lun Iul 17, 2017 2:53 pm

Pana la momentul asta, desi mereu sunt romani gramada pe insula, cei mai nesimtiti mi s-au parut sarbii, apoi bulgarii. Dar sarbii detin suprematia. Iar mai apoi vin alte natii, cam la egalitate, printre care si romanii, pe care ii aliniez cu turcii sau cu nemtii, cehii, slovacii, bosniacii si chiar cu greci turisti (comportament, galagie, volum de "vorbe grele", etc.).

Probabil, romani fiind, cand auzim un alt roman bagandu-si p...icioarele, tindem sa ii acordam nota "10". Totusi, daca am cunoaste alte limbi, romanii ni s-ar parea chiar cumpatati, de multe ori (cand nu sunt la ei acasa). In mod natural, cu cat "armata" e mai numeroasa, cu atat riscul de a primi bile negre creste (raport romani - turci, nemti, etc.). Dar raportat la nivelul de invadare a insulei, romanii sunt mai ok decat sarbii si bulgarii.

Evaluarea este personala. Fiecare vede si catalogheaza in felul lui.
Multe se trec cu vederea, dar putine se uita
Avatar utilizator
tannu
 
Mesaje: 136
Membru din: Joi Iul 02, 2015 2:15 pm
Has thanked: 793 times
Been thanked: 431 times

Re: Fuga de conationali in strainatate

Mesaj necititde pozeDECAT » Mar Iul 18, 2017 9:25 am

tannu scrie:Pana la momentul asta, desi mereu sunt romani gramada pe insula, cei mai nesimtiti mi s-au parut sarbii, apoi bulgarii. Dar sarbii detin suprematia.

Cam asa as zice si eu: viewtopic.php?f=17&t=172&p=23162&hilit=skoplje#p23162
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: Fuga de conationali in strainatate

Mesaj necititde tannu » Mar Iul 18, 2017 10:21 am

Doua amintiri DECAT din vila unde ne cazam (lasand deoparte intamplari din alte colturi ale insulei):

2015. Familie de sarbi ajunsa la vreo 2 zile dupa noi, compusa din sot, sotie, copil cca 7-8 ani. Genul de familie care la ora 21 deja sforaia, iar la ora 5 dimineata zici ca aveau baterii in c*r. Mai ales copilu', ca el era problema aparenta, dar parintii erau problema reala.
La 5 dimineata alerga prin toata vila, trantea orice usa gasea (in special pe cea a camerei lor, ca era si cea mai la indemana), darama orice gasea, tipa din toti rarunchii (in joaca lui, bineinteles), iar parintii n-aveau nici o treaba, sedeau pe balcon si isi savurau cafelutele. In afara de ei, NIMENI nu mai era treaz in vila... cel putin pana isi incepea copilul ritualul matinal.
S-a intamplat in prima dimineata. S-a intamplat si a doua dimineata. A doua dimineata m-am ridicat buimac din pat si m-am dus la ei in camera (usa lor era deschisa de perete). Copilul batea o minge de plaja (de gresie si pereti), iar parintii erau pe balcon, cu cafelele-n bot. Din mijlocul camerei lor i-am injurat vreo 5 minute fara sa ma repet, timp in care ramasesera amandoi blocati cu canile in mana, uitandu-se panicati catre mine, dupa care am iesit si am trantit usa lor mai tare decat reusea sa o tranteasca ala micu'.
De atunci, restul sejurului s-a desfasurat intr-o liniste totala. Cred ca se trezeau si isi beau cafelele pe plaja, ca n-am mai auzit zgomot la orele alea.

2016. Cuplu de sarbi (un el si o ea). Nu erau rude cu ailalti. Astia erau nocturni. Se culcau pe la 3 dimineata si se trezeau pe la 12.
Prima lor noapte de cazare. Ora ~2:30. Se apuca sa mute mobila prin camera. Pe stilul ala de durere-n p...icior fata de restul colocatarilor. Am dedus ca unul tragea dupa el elemente de mobilier, iar cealalta jumatate dadea indicatii. Cert este ca nu amandoi apucau de acelasi articol.
Si a doua noapte a fost cam aceeasi chestie, doar ca ceva mai finuta. Probabil si-au dat seama ca feng-shuiu' era incomplet si au mai tarat patul sau noptierele nitel.
Daca va ganditi ca, poate, in ambele nopti desfasurau anumite activitati, este exclus. Nu faceau sex, doar mutau mobila prin camera.
Buuun. Dupa cea de-a doua noapte de zgomot, ghici ce ? A venit prima dimineata de zgomot. La ora 7 dimineata dadeam cu patul de podea, bateam in pereti si tranteam usa de la camera in stil autistic (invatasem multe de la copilul ala, cu un an in urma).
A treia noapte nu s-a mai auzit niciun zgomot din camera lor, dar cum mie incepuse sa-mi placa, am mai repetat ritualul si in dimineata urmatoare.

La chestii de genul asta nu e bine sa te pui cu mine pt ca dorm doar 5/24, iar in cazuri de forta majora mai pot scadea din ele.
Multe se trec cu vederea, dar putine se uita
Avatar utilizator
tannu
 
Mesaje: 136
Membru din: Joi Iul 02, 2015 2:15 pm
Has thanked: 793 times
Been thanked: 431 times

Re: Fuga de conationali in strainatate

Mesaj necititde HHR » Mie Iul 19, 2017 9:16 pm

Ah, sîrbii și mirosul zilnic de cîrnați prăjiți în cameră ....
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Fuga de conationali in strainatate

Mesaj necititde damblagiu » Mie Iul 19, 2017 9:19 pm

HHR scrie:Ah, sîrbii și mirosul zilnic de cîrnați prăjiți în cameră ....
Da' ce oi vrea, să mănance păpădie cu pâine!?
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Fuga de conationali in strainatate

Mesaj necititde HHR » Mie Iul 19, 2017 9:32 pm

Și păpădia ar prăji-o !
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Fuga de conationali in strainatate

Mesaj necititde damblagiu » Mie Iul 19, 2017 10:49 pm

HHR scrie:Și păpădia ar prăji-o !
I ați lăsat pe ai noștri și i ați luat pe sârbi. Sunt cei mai în regulă vecini ai noștri. Au coloana vertebrala ce nu i lasă să se ducă la croați le litoral și prefera litoralul grecesc. Am întâlnit în Thassos nemți, polonezi, unguri și italieni ce meritau menționati aici. Că sa nu amintesc și de turistul grec, venit de pe continent.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Fuga de conationali in strainatate

Mesaj necititde teo » Joi Iul 20, 2017 5:13 am

damblagiu scrie: Sunt cei mai în regulă vecini ai noștri.

io si hhr ti-am mai tot zis sa lasi dreaqului istoria interpretata de comunisti :lol: :lol: :lol:

damblagiu scrie:Au coloana vertebrala ce nu i lasă să se ducă la croați le litoral și prefera litoralul grecesc

LOL de LOL
tu chiar crezi ce scrii? :mrgreen:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Fuga de conationali in strainatate

Mesaj necititde damblagiu » Joi Iul 20, 2017 8:17 am

Mai Teo, văd că ție trebuie să ți desenez. Când am spus, cei mai buni vecini ai noștri făceam referire la noi, românii de nationitate română. Voi aveți alti vecini ce i considerați că frații. Aia care au revendicări teritoriale cu toți din jur.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Fuga de conationali in strainatate

Mesaj necititde damblagiu » Joi Iul 20, 2017 8:17 am

Mai Teo, văd că ție trebuie să ți desenez. Când am spus, cei mai buni vecini ai noștri făceam referire la noi, românii de nationitate română. Voi aveți alti vecini ce i considerați că frații. Aia care au revendicări teritoriale cu toți din jur.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la De-ale calatorilor / calatoriilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori